„Sahal na moji holku! A pak mi dal pěstí," stěžuje si záchranářům. Ti právě dorazili na místo. Dva z nich odvádějí agresivního mladíka stranou, další dva ošetřují pobodaného. Dávají mu první pomoc, komunikují se záchrankou.

Naštěstí nejde o reálnou situaci, ale o mezinárodní soutěž zdravotníků. Ta se po roce opět konala na Střední zdravotnické škole v Děčíně. Tentokrát dorazilo sedm družstev – kromě místních také studenti z Německa či Slovenska.

„Každé družstvo je čtyřčlenné a má svého velitele. Na vyřešení situace mají patnáct minut, jejich práci pak hodnotí porota," popisuje učitelka Pavla Turková.

Na každé družstvo čeká jiná situace. Musí si poradit například s člověkem, na něhož spadl strom, nebo se otrávil houbami. Jaký úkol je čeká, se ovšem studenti dozví až na místě. Zatímco čekají na chodbě, v místnosti, kde se soutěž odehrává, je modelována situace, se kterou si musí rychle a správně poradit.

V porotě sedí nejen učitelé, ale také lékař či někdejší 
student místní zdravotnické 
školy, který dnes jezdí se záchrankou. Porota hodnotí komplexní zákrok družstva: Od komunikace se zraněným, přes volání záchrance, až po způsob ošetření.

Pro děčínské studenty není tahle soutěž konečná, ještě 
je čeká účast v celostátním kole.