Velké zděšení. Soucit. Lítost. To byly první pocity, které zažíval ředitel ústeckého Červeného kříže Milan Machalický, když viděl jak přívalové deště totálně zničily obec Markvartice. A protože je tam situace i nadále kritická, a další přívalové deště navíc hrozí, po Hustopečích před 14 dny směřovala pomoc ústeckého ČČK na Děčínsko.

„Něco takového jsem v životě neviděl. Televize nám sice ukazují dost šílené záběry, skutečnost je ale vždy mnohem horší. Domky zatopené až po okna, všechny lávky – kromě té betonové – v obci stržené, hrůza. Během půl hodiny tam stoupla voda v potoce o čtyři metry, prostě apokalypsa,“ dodnes se nemůže šéf ČČK z hrozného zážitku vzpamatovat.

Ústecký Červený kříž, odkud přivezla děčínskému Červenému kříži dodávka centrálního ústeckého městského obvodu pomoc za asi 10 tisíc korun, je dál místem, kam mohou lidé nosit věci pro ty, které postihla přírodní katastrofa.

Nosí hračky i mycí prostředky

„Přinášejí hračky pro děti, dětské autosedačky, povlečení, prádlo. Nejdůležitější jsou ale v současnosti pro postižené obce mycí prostředky,“ uvedla včera Nevena Černohorská, ex ředitelka ústeckého Červeného kříže.

„A starosta Markvartic řekl, že obec uvítá pro nápravu škod křovinořezy a tlakové čistící přístroje, wapky,“ doplnil ředitel ČČK Machalický.

Právě mycími prostředky přispěl postižené oblasti ústecký magistrát, centrální městský obvod zapůjčil k odvozu pomoci na Děčínsko vlastní dodávku. „Už jsme také schválili finanční pomoc Markvarticím i Hustopečím nad Bečvou. Oběma obcím věnujeme po 100 tisících korunách, Markvartice je již dostaly,“ uvedl včera Jan Tvrdík, místostarosta ústeckého centrálního městského obvodu.

Odpad vyváží stále

O rozsahu katastrofy v Markvarticích hovoří i čísla společnosti, jež tu provádí úklid.

Odpad ze zátopy je odtud a také z Dolních a Horních Habartic odklízen od rána do večera, po 6 dní v týdnu, a i to je prý málo. Podle Aleše Hrdličky ze společnosti AVE CZ se nasazení techniky blíží až 14 hodinám za den. Množství odvezeného odpadu se zatím pohybuje od 50 do 80 tun za každý úklidový den, prozatím odtud odvezli více než 1 100 tun převážně komunálního a velkoobjemového odpadu.

„Do terénu posíláme vždy minimálně 2 klasické svozové vozy, jeden speciální čelní nakladač a více jak 5 vozů pro svoz velkoobjemových kontejnerů, které se stále plní. Ani je pomalu nestačíme odvážet, proto uvažujeme o nasazení další techniky,“ vylíčil Hrdlička.

Společnost zároveň rozhodla, že v nejvíce postižených oblastech bude provádět úklid za snížené ceny. „Je nám jasné, že obyvatelé zasažení záplavami teď hlavně potřebují naši rychlou a kvalitní pomoc,“ potvrdil informaci Jaroslav Nálevka, ředitel marketingu společnosti AVE CZ.

Radek Strnad
Janni Vorlíček