Večer plný nevšedních zážitků a splněných přání prožily v pátek v podvečer v děčínské zoo na tři stovky handicapovaných a chronicky nemocných dětí. Noc snů se v zoo konala už sedmým rokem. „Mohla jsem si pohladit a nakrmit koně a taky si sáhnout na obrovské šneky. Je to tu skvělý, chtěla bych sem chodit každý den,“ zasnila se patnáctiletá Blanka. Denní vycházky do zoo jsou pro ni však téměř nemožné, je upoutána na invalidní vozík. „Musel by mě sem někdo denně vozit, sama bych se do zoo nedostala,“ posteskla si dívka.

Právě z tohoto důvodu připravuje nejen děčínská zoo Noc snů, postižené a nemocné děti si tak jeden den v roce v zoo připadají jako exkluzivní hosté. „Nejen děti, akce je totiž určena všem postiženým bez rozdílu věku, dostaly možnost podívat se do zákulisí zoo, pohladit si některá z našich zvířat, zasoutěžit si ve spoustě soutěží,“ uvedla Dagmar Floriánová z Centra návštěvnických služeb děčínské zoo, hlavní organizátorka akce.

Exkluzivním hostem letošního ročníku byl známý herec a komik Luděk Sobota. Svoji šikovnost předvedly taneční skupina Čave nebo Taneční klub Respekt nebo hudební skupina Galaxie Junior. Představili se i hráči basketbalového klubu Děčín a dobrovolní hasiči z Benešova nad Ploučnicí. Hasiči sklidili velký úspěch, připravili si pro děti netradiční soutěž. „Musel jsem proudem vody sestřelit terč, moc mi to nešlo, ale nakonec se to povedlo. Až budu velký, chtěl bych být hasičem,“ zasnil se malý chlapec. Sen se mu ale asi nesplní, jeho maminka prozradila, že trpí Dawnovým syndromem a vrozenou srdeční vadou.

„Poprvé se Noc snů konala v roce 1996 v Zoo Rotterdam. Ta tehdy uspořádala večer pro děti nemocné rakovinou. Myšlenka se poté rychle rozšířila do celého světa. Děčínská zoo byla dokonce první českou zoo, která tuto charitativní akci pro handicapované děti připravila,“ vysvětlila Dagmar Floriánová. V letošním roce se tato akce konala na více než dvou stech místech po celém světě.

Handicapovaní lidé předvedou svou šikovnost a nadání i na další akci pro ně určené, a to na Festivalu spojených světů Kramle 2010. Ta se letos z Jílového stěhuje na děčínský zámek. „Kramle letos oslaví své již patnácté narozeniny. Výtěžek jde na rozvoj hudebních, divadelních a sportovních dílen lidí s mentálním a tělesným postižením,“ řekla jedna z organizátorek z děčínské Slunečnice Kateřina Minden. Lidé se zdravotním postižením také tvoří část programu a každý rok překvapují návštěvníky svými dovednostmi a originalitou. „Kramle má šlechetnou myšlenku, výborný program a jedinečnou atmosféru. Přijďte ji pocítit na vlastní smysly, a to už o tomto víkendu,“ lákala Minden.

Festival spojených světů Kramle vznikl přímo v areálu Ústavu sociální péče Stará Oleška. Proto byl jeho původní název Olešská Kramle. Jejím smyslem bylo obohatit život ústavním klientům a umožnit návštěvníkům nahlédnout do ústavního prostředí a poznat jeho obyvatele. S postupem času se pořadatelé festivalu začali zaměřovat i na další skupiny lidí s postižením, a proto se akce přesunula do zámku v Jílovém. „Oproti mnoha jiným festivalům je předností Kramle její komorní rozměr. Cílem je, aby lidem s postižením na festivalu bylo dobře a aby se neztráceli v davech,“ ukončila Minden.