„Já jsem se vrátil z výkonu trestu, měl jsem trvalé bydliště na Liberecké ulici. Neměl jsem se kam vrátit, tak jsem bydlel v tomto domě. Nevím, kam teď půjdu. Prý si mám najít byt. Ale jak, když na to nemám?" říkal v pondělí krátce po poledni bezradně Tomáš Kováč z Jiříkova. Byl jedním ze 33 obyvatel domu ve Filipovské ulici, který je po sobotním požáru neobyvatelný.

V podobné situaci se během pondělí ocitlo 25 lidí, část 
z nich neměla v Jiříkově trvalé bydliště. Podle místostarosty Jiříkova Miroslava Horáka byla řada obyvatel vyhořelého domu hlášena ve Šluknově a v Rumburku.

„Bydlela jsem tam u starší dcery, načerno. Majitelé 
o mně nevěděli, ale úřad ano," přiznala starší žena.

Podobný problém měli 
i další lidé, kteří neměli řádnou nájemní smlouvu. Pro ty totiž majitel nemusí zajišťovat náhradní ubytování.
V pondělí odpoledne ale nebylo jisté, zda budou mít kde bydlet i ti lidé, kteří nájemní smlouvu mají a řádně platí.

„Pokud by nám majitel nedal náhradní bydlení, tak nevím, co budeme dělat. Úřad se k tomu vůbec nemá. Řekli nám na rovinu, že by se o nás měl postarat majitel," krčila rameny před vyhořelým domem Marcela Siváková.

Mezi lidmi, kteří se z hodiny na hodinu ocitli bez bydlení, byla i řada dětí. Nejmladšímu bylo sedm měsíců, nejstaršímu šestnáct let. Většinou se totiž jednalo o rodiny, které měly větší počet dětí, jedna z rodin měla dokonce osm dětí.

Nejmladšímu dítěti je sedm měsíců

Vyhořelý dům zaměstnával
i radnice v okolních městech, ve kterých jsou někteří z postižených požárem hlášeni 
k trvalému pobytu.

„Tímto případem se zabývají naše sociální pracovnice od pondělního rána. Jednáme o tom, že bychom ty lidi v případě nutnosti umístili do azylového domu," uvedla v pondělí odpoledne starostka Šluknova Eva Džumanová.

Podobná situace byla také 
v Rumburku, který je vzdálen jen několik kilometrů od Jiříkova.

„Pan místostarosta z Jiříkova mne upozorňoval, že několik lidí z onoho domu má trvalé bydliště v Rumburku a že je dost možné, že se u nás objeví," věděl předem o možných problémech starosta Jaroslav Trégr.

Náhradní byt jen pro dvě rodiny

Jasněji začalo být po třetí hodině odpoledne. To do Jiříkova totiž dorazil zástupce majitele vyhořelého domu. Ten nejprve jednal s vedením jiříkovské radnice. Následně se vydal v doprovodu místostarosty Jiříkova Miroslava Horáka a sociálních pracovnic přímo do tělocvičny školy, kde byli evakuovaní lidé ubytovaní.

„Těm, kteří platili, jsme poskytli náhradní ubytování. To, že tam byly návštěvy, jsme nevěděli. O dvě rodiny jsme schopni se postarat. Jedna rodina neplatila tak, jak vyplývalo z nájemní smlouvy a té nejsme schopni náhradní ubytování poskytnout," řekl po jednání s obyvateli vyhořelého domu zástupce, majitel firmy Burt z Prahy.

17 lidí bude měsíc žít v bytě 2+1

Bydlení nakonec našli všichni jen několik stovek metrů od původního bydliště. Na ulici neskončila ani třetí rodina, tu zbývající dvě rodiny totiž vzaly k sobě. Marcela Siváková ale nebyla spokojena s tím, jak velký byt jim majitel poskytl.

„Oni nám dají jeden byt pro sedmnáct lidí. Jedna místnost se nedá obývat. Co to je za jednání?" rozčiluje se před novým domem.

Podle zástupce majitele domu ale dluží na nájemném několik tisíc.

Požár vznikl zřejmě neopatrností

Dům ve Filipovské ulici začal hořet v sobotu krátce před sedmou hodinou večer. Začínajícího požáru si nevšimli lidé žijící v domě, ale sousedi. Ti uviděli kouř stoupající ze střechy. Okamžitě zalarmovali hasiče, během chvíle byla ulice na okraji Jiříkova plná hasičských aut. Požár se podařilo uhasit až po několika hodinách.

Podle předběžných závěrů hasičského vyšetřovatele způsobila požár neopatrná manipulace s otevřeným ohněm.