Současný obraz obcí, přes které se převalila blesková povodeň, má příznivější tvář, než tomu bylo v červenci. Obyvatelé už nepropadají tolik zoufalství. Jsou ale hodně unavení a upracovaní. Museli toho za tři měsíce dost stihnout.

Zima je přede dveřmi. Co se stihlo a jak dál?

„Mám radost, protože jsme v minulých dnech zprovoznili novou vodárnu, zatím sloužila provizorní,“ řekl starosta Horních Habartic Miroslav Podaný. Opravené mají chodníky, stačili i novou čekárnu a cestu k mateřské škole. Tu i oplotit. „Lidé hlavně spěchají na rodinných domcích, vědí, že přijde za chvíli zima,“ naznačil aktuální situaci starosta. Dodal, že tento týden odborníci měřili ve dvaadvaceti rodinných domcích vlhkost. „Ti, kteří včas otloukli omítku, jsou na tom nyní dobře, druzí už hůř,“ mínil Podaný a pokračoval. „ Potřebovali bychom, aby nepršelo, aspoň kdyby bylo ještě měsíc sucho. Čeká nás ještě moc a moc práce,“ povzdechl si první muž zdejší radnice. V Horních Habarticích bylo v červenci zaplaveno čtyřicet šest rodinných domků , jedenáct chalup a třicet pět sklepů. Škoda na majetku soukromých osob přesahuje padesát tři milionů korun a dalších dvacet dva hlásí obec.

Krucifix bude zdobit vnitřek kapličky. ČTĚTE ZDE>>>

V sousedních Dolních Habarticích se lidé také „tumlují“, tuší zimu na prahu svých domovů. „Pomalu už nám vracejí od kraje a děčínského magistrátu zapůjčené vysoušeče. Povodeň zasáhla celkem šedesát dva rodinných domů. Na obecním majetku, konkrétně mostech a komunikacích, máme přes čtrnáct milionů škody. Spěcháme, aby do zimy byly alespoň silnice trochu close zoom_in provozuschopné,“ prozradil místostarosta Pavel Vitner. Obyvatelé obce dělají podle něho, co mohou. „Ale hlavně co musí a na co mají peníze,“ zdůraznil zástupce Dolních Habartic.

I starosta obce Veselé Josef Březina podtrhuje fakt, že se lidé obávají zimy. „Předně proto, že nemáme stále vyčištěné koryto potoka. „Pokud to Povodní Ohře neudělá, bojíme se jarního tání. Aby se ta strašná povodeň neopakovala,“ varuje Březina. Je rád, že už silničáři opravili průrvu v komunikaci a ta je už částečně zprovozněna. „Třeba já jsem domů objížděl kvůli jednomu kilometru trasu o patnácti kilometrech, přes Českou Kamenici. Teď už to ale půjde,“ oddechl si starosta. Dodal, že snad lidé mají také nejhorší za sebou. Dva tři rodinné domky zbývají na zimu uzavřít. Práce na nich ale ještě neskončily, majitelé dokončují omítky a sanační práce. Obec svoje úkoly po povodni údajně splnila. Cesty a také některé mosty už lidem slouží. „Ať ještě zima počká,“ přeje si Březina.

V Benešově nad Ploučnicí už zažádali o dotaci na opravu tří mostů a obecních komunikací. „Lidé hodně ve svém úsilí pokročili,“ míní starosta Karel Vrbický a uvedl konkrétní práce. „Vyměňují okna za moderní plastová, dřevěné podlahy nahradili betonovými, udělali nové omítky a většina končí s vysoušením nemovitostí. Blesková povodeň jim napáchala škody za více než dvanáct milionů korun. Městu pak pět a půl milionu,“ informoval starosta Vrbický. Je rád, že děčínská správa a údržba silnic začala včas s opravami komunikace a zdi. „Hlavně směrem na Habartice, kde je zúžený průjezd,“ upřesnil starosta. Zdůraznil, že všechno se stihnout nedalo, hodně práce zůstane na rok příští. „To už bychom snad měli mít peníze od ministerstva pro místní rozvoj,“ myslí si Vrbický.

Vyhlášené zahradnictví zatím neotevře. ČTĚTE ZDE>>>

Obnovené základní funkce už má mají i Markvartice. Také tady požádali o finanční injekci příslušné ministerstvo. „Hlavně na obnovu a výspravu mostů,“ řekl starosta Petr Hodboď. Prozradil, že se nyní pracuje na opravě tělocvičny a sálu . Podlaha byla úplně nová, voda ji úplně zničila a dva miliony jsou pryč,“ mračil se starosta. Markvartičtí podle něho chvátají, protože chtějí mít do vánoc tyto práce dokončené. „Obyvatelé se ve svých domech vracejí pomalu do normálu. Malovali, nahazovali omítky, samozřejmě vysoušeli interiér. Naštěstí většině přišly brzy dotace od kraje a státu, něco málo od pojišťovny,“ řekl Hodboď a pokračoval. „Trochu si finančně pomohli, ale žít tři měsíce v takovém provizoriu anebo bez kloudného bydlení, to bych fakt nikomu nepřál.“

Silničáři tentokrát nezaspali

Po opadnutí vody okamžitě nastoupili do terénu pracovníci děčínské správy a údržby silnic. „Stačili jsme jen na první zásah. Zametli, vyčistili vpustě a propustě, seřízli krajnice a provedli malé výspravy. Na ty velké práce už musí přijít dodavatelé, objednané Ústeckým krajem,“ tvrdil vedoucí výroby Miroslav Schmidt.

Tvořte s námi noviny. Máte doma fotografie z povodní? Nafoťte stejné místo nyní a obě fotografie zašlete na decinsky@denik.cz

Na odboru dopravy krajského úřadu v Ústí nad Labem už mají odhady celkových škod na komunikacích druhé a třetí třídy. „Ty, co napáchala blesková povodeň na Děčínsku představují sto třicet milionů korun,“ řekl vedoucí oddělení Petr Michálek. Informoval rovněž, že Státní fond dopravní infrastruktury se nechal slyšet, že dá peníze jen do oprav silnic prvních tříd, o náklady ostatních se musí podělit ministerstvo pro místní rozvoj a kraj. „ Takže od nás půjde padesát procent a stejný díl poskytne ministerstvo,“ naznačil Michálek. Momentálně podle něj úřad se silničáři zpracovává dokumentaci, které půjde „výš“. Horkou novinkou posledních dní je rozhodnutí krajských radních. „Na humanitárním kontě pro postižené ničivou vodou lidí z Děčínska se sešlo 764 tisíc korun. Celá částka prioritně půjde na opravy komunikací,“ konstatoval pracovník oddělení dopravy.

Takové povodně odborníci nezažili

V souvislosti s klimatickými změnami odborníci očekávají, že extrémním projevům počasí, jako byly letošní bleskové povodně, budeme vystaveni stále častěji. Tvrdili, že povodně v takovémto rozsahu dosud nezažili. Proto je musí důkladně analyzovat a vyhodnotit a rozhodnout, jaká bude třeba přijmout opatření, aby se co nejvíc zmírnily dopady v budoucnu

Po povodni přichází stres, lítost a deprese

Zkušenosti z předchozích povodní jsou bohužel výmluvné – jak klesá voda, začínají se vzdouvat emoce. Ty, jimž voda připravila víc než dramatické chvíle, po několika dnech přepadne stres. Prožít povodeň je, říkají psychologové, jako zažít válku. Psychiatr Ivan David pro Lidové noviny například řekl, že oběti povodní mohou trpět stejně jako oběti války nebo koncentračních táborů. Podle něj nezralý a neurotický jedinec může po takové psychické zátěži si sáhnout i na život.

Co se vlastně stalo?

Bouřky a přívalové deště zasáhly 4. července velkou část Česka. Největší škody napáchaly na severu Čech. V Ústeckém kraji vyjeli hasiči během dopoledne k více než dvěma stovkám zásahů. Blesková povodeň na Děčínsku ničila silnice, brala mosty a zaplavovala zahrady i domy. Na Děčínsku museli být evakuováni obyvatelé několika obcí. Srbské Kamenice, Jánské, Markvartic, Horních a Dolních Habartic. Voda je totiž odřízla v domovech a bez pomoci by se nedostali do bezpečí. Při záchraně pěti dětí ze zahrady v Horních Habarticích zasahoval také vrtulník.

close zoom_in Blesková povodeň zasáhla povodí řek Kamenice a Ploučnice. Hladina Kamenice stoupla během dvaceti minut o 170 centimetrů a velmi rychle dosáhla třetího povodňového stupně. Podobně se chovala i Ploučnice, kde zmíněnou sobotu 4. července platil druhý povodňový stupeň. V obcích Jánská a Srbská Kamenice byly zasaženy pozemky okolo řeky, silnice i objekty.

Přívalové deště poznamenaly rovněž město Děčín, hasiči v celém regionu zaznamenali na šedesát případů zatopených sklepů. Uzavřeny byly kvůli povodni i některé silnice, policie například regulovala dopravu v děčínské městské části Podmokly. Zvedla se totiž hladina místního potoka. Blesková povodeň zasáhla i obce Srbská Kamenice a Jánská. Bylo to ve stejném týdnu, konkrétně už ve středu.

Všude tam lidé zachraňovali své životy a majetek. Starostové nejpostiženějších míst se shodli, že proti vodě se nedalo bojovat. „Přišlo to tak náhle a navíc ze zezadu, z polí a luk. Vše se událo strašně rychle, obyvatelé neměli čas se na nic připravit. Byly to obrovské přívaly vody. Nedalo se ani utéct,“ popsal dramatické chvíle za všechny Miroslav Podaný, starosta z Horních Habartic.

Poděkování na závěr

Hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová poděkovala všem, kteří při bleskové povodni pomáhali. Především složkám Integrovaného záchranného sboru. Připomněla, že nebýt jejich pomoci, následky povodní mohly být několikanásobně větší. „Chtěla bych vyjádřit svůj upřímný obdiv a poděkovat. Těžké chvíle nás přesvědčily, že máme vynikající a schopné záchranáře, o které se můžeme v krizových situacích opřít,“uvedla Vaňhová. Podělila se také o jeden příběh. „Neuvěřitelný pohled se naskytl obyvatelům Dolních Habartic, kteří stáli jen na jednom ze zbývajících kousků pevné země. Bezmocný muž visel na jednom ze stromů. Jeho život závisel na tom, jak dlouho strom vydrží nápor proudu. Každý chtěl pomoci, ale nevěděl jak. Přívaly vody byly příliš silné. Nebýt policistů prap. Zdeňka Neubauera a prap. Karla Jakubíka povodeň by si vyžádala další lidský život. Oba policisté neváhali a po prsa se brodili silným proudem, aby muže zachránili,“ vyprávěla hejtmanka při slavnostním setkání se záchranáři.