První letošní brigáda proběhla poslední květnovou sobotu.

„Kromě tradičního úklidu po zimě a oprav cest byl ve stáji přizděn práh pro kopii zničeného dveřního portálu a v objektu hotelu bylo zpřístupněno centrální schodiště do patra," popisuje první letošní opravy na bývalém mlýnu hlavní organizátorka brigád Natálie Belisová.

O týden později přišlo na Dolský mlýn pomoci téměř třicet brigádníků včetně zástupců Ústecké komunitní nadace spolu se svými přispěvateli a členy Občanského sdružení Dolský mlýn.

„Nejpatrnějších změn doznal prostor před stájí, kde byly převezeny hromady kamenů, jež by v brzké době překážely při chystaném osazování chybějícího dveřního portálu," říká Belisová.

Díky postupu oprav památky si návštěvníci mohou opět po mnoha letech vychutnat nově otevřený pohled na šikmou přístupovou rampu do stáje.

Červnovou brigádou ale práce na záchraně mlýnu, který si zahrál v mnoha pohádkách včetně slavné Pyšné princezny, pro letošní rok nekončí.

Podle plánu proběhnou u Dolského mlýna ještě tři brigády, v Zadních Jetřichovicích přiloží brigádníci ruku k dílu ještě čtyřikrát.

„Letos plánuje osadit ostění dveří do stáje a oken," přibližuje plán letošních brigád Natálie Belisová.

Nejbližší brigáda je na Dolském mlýně naplánovaná již na příští týden na sobotu 27. června. Další se pak uskuteční v přibližně měsíčních intervalech 19. července, 29. srpna a 19. září.
Další dobrovolníci se nad rámec plánovaných akcí průběžně zapojují také do čištění Kamenice od odpadů či do lesních prací.

Dolský mlýn byl nedaleko konečné zkázy před jedenácti lety, kdy do něj byl kvůli nebezpečí zhroucení stěn zakázán vstup. Díky správě národního parku se podařilo ale zbytky historické budovy zachránit. V roce 2007 byl Dolský mlýn dokonce vyhlášen kulturní památkou.

Dolský mlýnDolský mlýn je jedním z nejstarších zachovaných vodních mlýnů v Českém Švýcarsku. První písemné zprávy zmiňují jeho existenci již roku 1515, jak dlouho však byl již v té době v provozu, známo není. Od 19. století (a to zvláště po spuštění provozu plavby lodičkami po Ferdinandově soutěsce, která měla výstupní stanici u jezu Dolského mlýna) sloužil mlýn stále více jako výletní hostinec. Díky oblibě místa zde vyrostl i venkovní výčep „Hostinec u Dolského mlýna". Posledním mlynářem, za kterého se zde mlelo obilí, byl Franz Pohl. Ten však již od počátku provoz mlýna i pekárny pronajímal cizím pachtýřům. Provoz pokračoval setrvačností až do roku 1931. Zkáza mlýnu přišla po druhé světové válce.