Hledat novou práci přišly minulý týden stovky zájemců na první děčínskou burzu zaměstnavatelů. Nešlo jen o lidi bez zaměstnání, mezi příchozími nechyběli ani ti, kteří by svou stávající profesi rádi změnili.

Jedním z těch, kteří na Střelnici dorazili, byl i Zdeněk Kosý. „Chtěl jsem především vidět, co jednotlivé firmy nabízejí a jak se prezentují,“ řekl u jednoho ze stánků Kosý.

Bez práce je teprve dva týdny. Podle jeho názoru je nabídka volných míst dostatečná. „Práci těžké najít není. Ale dělí se to do dvou oblastí. Na administrativu a řemeslo. Ta jsou mnohem žádanější a lépe placená,“ dodal Kosý, který donedávna pracoval jako logistik v dopravě.

Firem podnikajících v této oblasti se na Střelnici předvedlo hned několik. Nechyběly ale ani vyhlášené děčínské strojírenské podniky, které zaměstnávají stovky lidí. Ty si musí kvůli velmi nízké nezaměstnanosti pracovníky přetahovat, především odborníky a řemeslníky.

„Pereme se s tím jako každý jiný zaměstnavatel. Nemyslíme si, že jich tady oslovíme nějaké velké množství, ale minimálně je dobré být mezi ostatní konkurencí vidět,“ řekl personální ředitel děčínské společnosti Ryko Martin Hazucha.

Do své firmy by potřeboval sehnat přibližně dvacítku lidí, z toho patnáct přímo do výroby. Část by jich mohl získat právě díky účasti na burze práce.

„Byl jsem skeptický. Ale už jsem zde měl pět lidí, se kterými jsme se domluvili na pohovoru. Takže za mne celkem úspěch,“ řekl přibližně v polovině akce Hazucha.

Firma Ryko, která se zaměřuje na opravu vagónů, v současné době potřebuje stejně jako ostatní strojírenské společnosti technology, zámečníky a svářeče.

Na burzu dorazilo téměř třicet zaměstnavatelů. Kromě soukromých firem z mnoha oborů nechyběla ani armáda nebo policie. Do pořádání burzy práce se pustila děčínská pobočka úřadu práce v době, kdy je nezaměstnanost na historickém minimu. V dubnu byly v okrese Děčín bez práce jen čtyři a půl tisíce lidí a míra nezaměstnanosti dosáhla rovných pěti procent. Ještě před pár lety přitom měl úřad práce v evidenci v děčínském okrese více než dvakrát tolik nezaměstnaných.

„Jedním z našich úkolů je zprostředkovat zaměstnání. A my pořádáním této burzy vycházíme vstříc zaměstnavatelům. Navíc pořád máme v evidenci uchazeče, kteří by zde mohli najít práci,“ vysvětlil ředitel děčínské pobočky úřadu práce Vlastimil Hlaváč.

NECHYBĚLI PŘESPOLNÍ

Firmy přitom dnes už neloví nové zaměstnance jen ve městech, ve kterých působí. „Máme tu zaměstnavatele z Ústí nad Labem nebo z České Lípy,“ řekla Adéla Volrábová, která měla pořádání burzy pracovních příležitostí na starosti.

Úřad práce už dlouhé roky pořádá podobnou akci pro žáky základních škol. Kromě firem se na ní představují především střední školy a učiliště. Děti i jejich rodiče si tak mohou lépe vybrat školu a hlavně zjistit, jaké budou mít po jejím dostudování uplatnění a jak snadno seženou práci.