To vše pod dohledem náčelníka indiánů a šerifa.

Tak bude již v létě vypadat kus příhraniční obce Černousy na Liberecku. Vítek Chaloupka, pražský odborník na výživu, si plní svůj dětský sen, kdy se toužil stát Apačem, nejlépe Vinetouem. Buduje zde totiž westernovo–indiánské městečko, které bude sloužit jednak široké veřejnosti, jednak pak do budoucna i jako dětský tábor.

„Městečko stavíme svépomocí rok a v letošním létě bychom jej chtěli otevřít turistům. Chystáme se zde pořádat například i country bály,“ vysvětluje Vítek Chaloupka, který po několika zkušenostech z jiných míst republiky našel pochopení až na severu Čech.

Jak sám uvádí, již v mládí našel zalíbení v práci s dětmi. Vidno je to i na spolupráci s dětskými domovy.

„Připravuji festival v country stylu právě pro děti z dětských domovů. Ti s nejlepším programem jednak dostanou nabídku předvést se ve městečku veřejnosti a jednak můžou vyhrát i táborový pobyt,“ dodává Chaloupka. On sám je již náčelníkem a jasno má i ve volbě šerifa. Tím se stal Josef Mayer, přezdívaný José.

„Práce na městečku mě ohromně baví. Zejména to, že si musím poradit s materiálem, který dostanu, a že to není žádný luxus,“ svěřuje se José, který již i při práci svým oblečením vypadá jako vystřižený z Divokého západu 17. nebo 18. století. Nebo jako z westernu.

Vítek Chaloupka zatím buduje na severu ojedinělou raritu na půlce hektaru, další tři má pak pronajaté. To, že by se jeho nápad na Frýdlantsku mohl chytit, dokládají i slova Vladimíra Stříbrného, starosty Heřmanic.

„Westernové městečko mělo původně vyrůst u nás, ovšem plány nekorespondovaly s naším novým územním plánem. Jsem však přesvědčený, že jde o dobrý podnikatelský záměr. Pokud se vše povede zrealizovat, půjde o další atrakci Frýdlantska, která by mohla přitáhnout turisty,“ vysvětluje Vladimír Stříbrný. Jak doplnil, například turisté, kteří navštíví frýdlantský zámek, se poté mohou přesunout do Černous.

S Vítkem Chaloupkou spolupracuje, přestože městečko vyrůstá mimo jeho působiště. „Jsme v kontaktu a pomáhám mu především zajistit materiál, poradit, sehnat dopravce. Oni jsou Pražáci, takže místní firmy zatím neznají,“ dodal heřmanický starosta.