Začátkem srpna se veřejnosti poprvé představily nové reliéfy ve výklenkových kapličkách na Křížovém vrchu. Při setkání rodáků je požehnal šluknovský arciděkan Pavel Procházka a rumburský děkan Jozef Kujan.

„Památkově chráněný areál postupně obnovuje jeho vlastník město Šluknov. Se záchranou se začalo roku 2016 obnovou kaple Bičování Krista,“ připomněla na úvod slavnostního setkání starostka města Eva Džumanová.

Na křížové cestě v Království se nejprve v roce 2017 opětovně sestavila žulová zastavení, umístěná od roku 2003 po pokusu o odcizení mimo Křížový vrch. Jednotlivé výklenkové kapličky se v průběhu letošního roku osadily sádrovými odlitky původních dřevěných reliéfů.

Reliéfy se dočkaly barevného nátěru. Umístěny jsou do dřevěných rámů za bezpečnostní sklo. Pořízení reliéfů se hradilo z výtěžku více než tří set tisícové veřejné sbírky, kterou město uspořádalo. Přispěli do ní současní obyvatelé Království a Šluknova i němečtí rodáci.

Záchranné práce na Křížovém vrchu v Království budou nadále pokračovat. Díky příspěvku Ministerstva kultury letos čeká obnova kapli Žalář Krista. V roce 2019 má na řadu přijít znovupostavení rozměrné kaple Božího hrobu.