V Horním Podluží dělají vše proto, aby tu mohla začít lyžařská sezona. Díky mrazu tu probíhá již několik dní zasněžování.

„Pokud vše půjde dobře 
a počasí vydrží, rádi bychom spustili vleky již o víkendu. 
I když možná nebude sjízdná celá sjezdovka," říká starosta Horního Podluží Karel Kopecký.

Místní areál nabízí dva velké vleky, dva menší a vyhlášenou lyžařskou školu. S žádnými velkými novinkami ale letos lyžaři počítat nemohou. Tou největší je vylepšení parkoviště, kde dříve lidé vystupovali při vyšších teplotách do bahna. To nechala obec zavézt štěrkem.

„Jízdné zůstane stejné jako loni," dodává Kopecký.

Naopak na nedaleké Jedlové, kde je také lyžařský areál, o zahájení lyžařské sezóny mohou jen snít. V tomto areálu se totiž musí spolehnout na přírodní sníh. A ten zatím meteorologové neočekávají v takovém množství, aby stačil pro spuštění vleků.

Ani na Jedlové ale pro letošek nenachystali žádné novinky, mohou za to především předchozí špatné zimy.

„Už tři roky byly špatné, takže jsme žádné novinky neřešili. Nyní se zabýváme především zasněžováním, nechali jsme udělat nový projekt a podáme znovu žádost na chráněnou krajinnou oblast," říká Simona Scholzová ze Sportovního areálu Jedlová.

Ten se totiž o vybudování zasněžování snaží několik let, vždy ale narazil u ochránců přírody. Především při záměru na vybudování bazénů, které jsou pro umělé zasněžování nezbytné. Slouží totiž jako zásobárna vody pro sněžná děla. Ta výkonnější polykají vodu po desítkách kubíků.

„Dokud nebude zasněžování vyřešené, tak nemá smysl ani řešit případné novinky pro příští sezóny," zdůrazňuje význam umělého zasněžování Scholzová.

Na zprovoznění vleků pracují i další lyžařské areály na severu Čech. Například na ústecké Telnici, kam jezdí lyžovat řada lidí z Děčína, byl zatím spuštěn vlek na dětské sjezdovce. Do konce tohoto týdne tu ale chtějí rozjet také hlavní sjezdovku s lanovkou. Vše ale záleží na vývoji počasí.