S rekonstrukcí mostu začalo Ředitelství silnic a dálnic loni na jaře. Podle původního harmonogramu měla být kompletní přestavba mostu hotova ještě loni na podzim. Kvůli chybějícím povolením se ale stavební práce naplno rozběhly až na přelomu léta a podzimu. Další problémy se pak objevily během stavby a ŘSD posunulo termín dokončení na konec března. Ale ani ten se nepodařilo dodržet.

„Zhotovitel se potýká s dalšími obtížemi v založení mostu, které zřejmě vyplynou jako změna během výstavby," vysvětlovala během rekonstrukce mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Pálení čarodějnic v Děčíně pod zámkem.
FOTO: Ohně s čarodějnicemi vzplály v Děčíně na několika místech

S otevřením mostu přes Jílovský potok souvisí některé změny v dopravě v Děčíně. Stejně jako před zahájením rekonstrukce tohoto mostu nemohou auta jedoucí k pivovaru přes železniční přejezd, ten je opět jednosměrný ve směru od pivovaru. Řidiči si také budou muset dát znovu pozor na přednost v jízdě na křižovatce Teplické a Pivovarské ulice. Ta je, stejně jako tomu bylo dříve, opět hlavní silnicí.

Nový most je oproti tomu původnějímu rovnější. Starý most totiž byl v ostrém esíčku, se kterým měly problémy především velké kamiony. Ty mnohdy nemohly na most najet bez toho, že by vyjely do protisměru.

Objevili další základy

Při stavbě nového mostu nalezli dělníci základy jiného, který ten bouraný nahradil na konci 20. let minulého století. „Domnívám se, že byl vybudován v souvislosti s výstavbou budovy podmokelského nádraží v letech 1867 až 1869 či Duchcovsko–podmokelské dráhy v letech 1868 až 1871,“ řekl děčínský historik a archivář Jan Němec. 

Nedaleko odsud, za dnešní restaurací Černé Kladno, byl totiž pískovcový lom Schinderwand, ze kterého se vozil kámen na stavu trati. V době zahájení jejího budování ale byl v těchto místech pouze brod. 

Hasičské cvičení u benešovského zámku.
FOTO: Hasiči krotili požár Zámku v Benešově, naštěstí jen cvičně

Brodem nebylo možné dopravovat těžký kamenný náklad, stejně tak nebylo možné povozem přejet Ovčí můstek, který je strmý a v horní části značně prohnutý. Doba stavby mostu tak není úplně jistá. V roce 1888 byl však už zakreslený v plánech této části tehdejších Podmokel.

Na svém místě ale most nezůstal dlouho. V červenci 1927 jej značně poškodila povodeň na Jílovském potoce. Velká voda tehdy napáchala škody například i v Telnici na Ústecku.