Na čtvrteční koncert si do zámeckých zahrad našlo cestu přibližně pět stovek lidí, stejná návštěvnost byla také o den dříve v Rumburku, kde muzikanti vystoupili na Lužickém náměstí. První koncert se pak uskutečnil v Novém Boru. Tři koncerty byly součástí letní školy Romano drom, určené pro šest desítek talentovaných romských dětí z České i Slovenské republiky.

Děti strávily v Jiřetíně pod Jedlovou dva inspirativní týdny plné hudby a tance pod vedením Idy Kelarové, jejího uměleckého týmu a hudebníků České filharmonie.

Letní škola Romano drom (v překladu Romská cesta) je určena pro vybrané talentované romské děti ve věku 12 až 18 let ze sociálně slabých rodin, vyloučených lokalit, romských osad a ghett z České i Slovenské republiky.

„Děti na sobě velmi tvrdě pracují a jako Romové na sobě musejí pracovat dvakrát více než děti neromské. Učíme je, že jako Romové mohou být nejen oceněni, ale i přijati společností. Získávají tak sebedůvěru, která je důležitá pro jejich osobní růst. Zároveň motivují i další děti, své vrstevníky. Záleží nám na tom, abychom tvořili vzory, které dětem chybí. A těmi vzory už dnes Čhavorenge jsou," říká Ida Kelarová.

Ida Kelarová a její umělecký tým na letní škole dávají dětem pevné základy, aby se mohly dále rozvíjet. Dobře si totiž uvědomují, že rodiče můžou svým dětem předat jen tolik, kolik toho ony samy od svých rodičů dostaly. Proto pro děti vytvářejí bohatý vzdělávací program, aby je podporovali v jejich osobním a uměleckém růstu.