Na ulice dopadají drobné kapičky vody a lidé se radostně otáčejí. Rozpálená města bojují s vedrem, do ulic posílají kropicí vozy stříkající vodu do vzduchu, aby jej ochladila. Plné ruce práce mají na řadě míst také dobrovolní hasiči, kteří pomáhají se zaléváním zeleně nebo i s ochlazováním ulic.

V Děčíně poprvé vyjely zvlhčovat vzduch v rozpáleném městě kropicí vozy technických služeb ve středu ráno. A jezdit budou i v dalších dnech. Drobné kapičky vody, které vystřikují do výšky, pomáhají také snížit prašnost ve městě. „Jezdit by měly nejméně tento týden,“ uvedla Romana Silvarová z kanceláře děčínské primátorky.

„Že to ale trvalo,“ ulevil si na Facebooku Jaroslav z Děčína. Někteří uživatelé ale jeho nadšení nesdílí. Podle jejich názoru je to jen plýtvání, když se voda hned odpaří.

Technické služby dříve braly vodu z náhonu od Ploučnice do Zámeckého rybníka. Nyní již několik let ale jezdí modré kropicí vozy do centrální teplárny společnosti Termo na Benešovské ulici. Tam odebírají nevyužitou technologickou vodu z hlubinného vrtu, která by jinak odtekla pryč.

V Děčíně využívají lidé k osvěžení i fontány, kterých je ve středu města hned několik, nebo se jdou ochladit do Labe.

Někdy tři, někdy pět hodin denně věnují rozvážení vody dobrovolní hasiči v Krásné Lípě. Více času této činnosti věnovat nemohou, jako dobrovolní hasiči mají totiž i své civilní zaměstnání. Většinou se starají o zalévání keřů a záhonů, které v tomto vedru trpí nejvíce. Kropí ale také ulice, aby se v nich lépe dýchalo.

„Ještě před dvěma týdny jsme brali vodu v Krásném Buku. Jenže hladina Křinice klesla natolik, že by níž již nic neteklo,“ řekl velitel krásnolipských hasičů Václav Danita.

Pro vodu proto začali hasiči jezdit do Cimráku, rybníku ležícího nedaleko centra města. „V něm je naštěstí zatím vody dost,“ dodal Danita s tím, že pro vodu jezdí i několikrát denně.

Levobřežnímu centru Děčína by se mohlo brzy od zničujících veder alespoň částečně ulevit. Po revitalizaci Podmokel totiž na ulici Prokopa Holého, ze které bude po opravě bulvár, přibudou stromy. Ještě letos na podzim by jich zde mělo být vysazeno po obou stranách ulice třicet.

Vysoké budou přibližně 4,5 metru a poskytnou potřebný stín. Stromy budou také schopné během parného léta snížit teplotu na rozpálené ulici i o několik desítek stupňů.