Lidé v Dolním Podluží, Horním Podluží a v Jiřetíně pod Jedlovou žili v sobotu 3. února masopustními radovánkami. Za odvážné vábení jara byli přítomní odměněni starostenským sudem dobrého piva. Prdelačka byla horká, guláš krásně voněl, jitrničky se jen rozplývaly a mlsné jazýčky dětí si přišly na své při výběru sladkých dobrůtek. A když se pak muzika krásnolipského Lužičanu chopila nástrojů, nohy jen podupávaly v rytmu dobré zábavy celé odpoledne.

Vyvrcholením sobotního Podtolštejnského masopustu byl okamžik, kdy se sešly dolnopodlužský, hornopodlužský a jiřetínský průvod maškar a všichni účastníci se společnými silami hrdinně postavili všem zimním nástrahám Ledové Mařeny z Mařenic. Zodpovědného úkolu vábení jara se ujal starosta Karel Kopecký a následným přičiněním všech byly zlé rejdy zimní vládkyně Lužických hor zastaveny a jaro může včas vstoupit do zdejších lesů a strání.

Dobrá nálada zavládla mezi celou sešlostí masopustních hostů a chvilky mezi jídlem a pitím střídala veselá muzika krásnolipského souboru Lužičan. Usměvavá pohoda jakoby potvrzovala motto, které stálo v záhlaví celé akce: "Navždycky mám duši pustu, nebýt u nás masopustu!"

Martin Louka