Sobotní zákrok policie ve Varnsdorfu byl příliš tvrdý, zlobí se místní lidé. Vadí jim, že těžkooděnci při rozhánění davu nebrali ohledy na místní obyvatele. Policie se ale brání: Pochod organizovali radikálové, na tvrdost zásahu jsme proto upozornili předem.

„Postupovali jsme v souladu se zákonem,“ říká severočeská policejní mluvčí Jarmila Hrubešová. „Upozorňovali jsme, že když se místní lidé přidají k pochodu radikálů, musí počítat s tvrdým zákrokem.“

Podle Hrubešové po Varnsdorfu dva dny chodili lidé z antikonfliktního týmu a před případným tvrdým zákrokem varovali místní obyvatele. Sobotní akce totiž byla v režii Dělnické strany sociální spravedlnosti.

„My místní lidi chápeme, necháme je pochodovat městem, i když to není povoleno, teď se ale připojili k radikálům, kteří si sem přijeli zařádit,“ upozornila Hrubešová s tím, že při ostrém zákroku již není v silách policistů rozlišovat v davu a zmatku radikály od obyvatel města.
Obyvatelé města se i tak na policii zlobí, podle reakcí na našem webu byl zákrok brutální a zbytečný. V pondělí odpoledne se proto v 17 hodin sešli na náměstí, aby proti policejnímu zákroku protestovali.

„Sešlo se asi dvě stě lidí, kteří po proslovech šli před policejní služebnu, kde ironicky provolávali Hoši, děkujem!“ popsal situaci na místě dopisovatel Děčínského deníku Josef Suk. Akce skončila po necelé půlhodině, další protesty by ale měly ve Varnsdorfu následovat již tuto sobotu ve dvě hodiny odpoledne.

Těžko odhadnout, co se bude v sobotu ve Varnsdorfu dít; faktem je, že policejní manévry při protiromských demonstracích na severu Čech byly zřejmě největší podobnou akcí za poslední téměř tři roky. Potvrdil to mluvčí policejního prezidia Jan Melša. Rozsah nasazení policistů byl podle něj největší od listopadu 2008, kdy se střetli s pravicovými radikály v Litvínově.

Střety, které prosluly jako „bitva o Janov“, se staly mezníkem v boji s extremisty. Zhruba 500 pravicových radikálů se pokusilo 17. listopadu 2008 projít Litvínovem až na Romy obývané sídliště Janov, což vyústilo v mimořádně tvrdé střety s asi tisícovkou policistů, při nichž hořela auta a policie dlouho nemohla dostat situaci pod kontrolu.

„Vůbec bych se srovnání s Janovem nebál, střety s policií sice nebyly zdaleka tak tvrdé, ale policejní opatření byla mimořádně náročná. Zapojily se jednotky z celého Česka v takové míře, jako to bylo naposledy právě tehdy v Janově,“ řekl Melša.

Sobotní policejní opatření přišla podle ministra vnitra Jana Kubiceho na tři miliony korun.

Při potyčkách ve Varnsdorfu bylo v sobotu zraněno šest lidí, z toho ale jen jednoho musela převézt sanitka do nemocnice. Tři zranění policisté hlásili menší rány v obličeji nebo na ruce. Dav házel při pochodu k romské ubytovně na policisty kamení a láhve, z druhé strany pak mířily dělbuchy, slzný plyn a proudy z vodního děla.

S využitím ČTK