Už v ranních hodinách usedají k upraveným stolům s ubrusy, ve vyhřáté a čistě uklizené jídelně. Zdarma dostanou horkou polévku s chlebem a mohou se převléct do čistého prádla a osprchovat se. Opět bezplatně. Doma to nemají, protože o svůj domov přišli. Jsou bezdomovci.

V denním centru Křesťanského společenství Jonáš v Děčíně na Starém Městě takových služeb především v zimním období využívá denně na dvacet lidí bez domova. „Chodím sem už druhým rokem. Vždycky se tu dobře najím. Mám možnost se tu i umýt a vzít si čisté věci,“ řekla Alena, která je v invalidním důchodu a bez domova žije se svým druhem již druhým rokem. V centru Jonáš tráví čas až do odpoledních hodin. Stejně jako Pavel s manželkou Jitkou či bezdomovec Milan.

Jakmile přijdou tuhé mrazy, do Jonáše chodí více bezdomovců a především se tu i déle zdržují, třeba až do zavírací doby, tedy do tří hodin odpoledne. „Přečtou si noviny či časopisy a poklábosí spolu,“ řekla sociální pracovnice Křesťanského společenství Jonáš v Děčíně Radmila Horynová.

Pevný řád

Avšak nic není úplně zadarmo. I v Jonáši panuje pevný řád, který se musí dodržovat a pokud ho někdo poruší musí za to pykat. „Nikdo k nám nesmí přijít pod vlivem alkoholu. To je asi nejčastější prohřešek.Pokud to zjistíme, dotyčný člověk nedostane jeden týden polévku zdarma. Centrum ale navštěvovat může. Pokud podmínku poruší, následuje tvrdší trest. Například to, že k nám po nějaký čas nesmí vůbec,“ uvedla Radmila Horynová.

Podle sociální pracovnice se čas od času stane, že se bezdomovci mezi sebou nepohodnou či poperou. „Pokud to nevyřešíme sami, zavoláme strážníky. Ti je odtud vyvedou. Takový problém většinou vznikne, když je někdo pod vlivem alkoholu,“ vysvětlila Horynová.

Provoz denního centra je však nyní v ohrožení. „Jsme registrovaná sociální služba a peníze od ministerstva nám přijdou až na konci března. Proto první tři měsíce v roce nemáme kryté po stránce finanční. Nevím, jestli vůbec budeme mít na výplaty. O pomoc jsme požádali stejně jako v loňském roce město Děčín. Vloni nám vyšlo vstříc,“ sdělila Radmila Horynová.

Dotace

O mimořádnou dotaci požádalo Křesťanské společenství Jonáš i v letošním roce. „Letos žádosti však město vyhovět nemůže. Není možné přidělovat opakovaně dotační prostředky v předčasném termínu,“ vysvětlila mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá. Uvedla dále, že situace ve financování sociálních služeb je pro letošní rok zcela standardní, tak jako v předchozích letech. „Rozpočtový způsob financování a systém přidělování dotací zatím neumožňuje pokrýt výpadek v sociálních službách v prvních měsících roku. „Neziskové organizace ale znají svojí situaci a řada z nich se s tímto faktem se vyrovnala,“ dodala mluvčí magistrátu Markéta Lakomá.