Deváté Jílovské slavnosti nebyly letos o víkendu na Mírovém náměstí a také chyběly tradiční kolotoče a prodejní trhy. Jílovští se totiž pustili do rekonstrukce středu města, a tak se návštěvníci museli spokojit s prostory kolem zámku.

Pořadatelé tentokrát vyladili veškerý program do western west show a předpokládali, že si přišedší tímto žánrem určitě nakloní. Dopoledne sice příliš lidí nepřišlo, ale po obědě se sem trousili po desítkách. Hezké počasí udělalo své, a tak přišly celé rodiny i s potomky v kočárcích.

Letošní Jílovské slavnosti vlastně začaly už v pátek, a to zahajovacím koncertem Jílovského komorního sboru, který si k tomuto účelu vybral tradiční repertoár, okořeněný o písničky ve stylu country. Sobota se nesla v duchu Divokého Západu pod Sněžníkem. O desáté ranní se konal průvod jezdců, kteří Jílovské zval do areálu zámku.

„Mně se líbili pomalovaní Indiáni, kteří se na hřišti proháněli na koních a ukazovali, co tahle zvířata všechno umí,“ zhodnotil jedno z mnoha vystoupení Jan Kořínek z Jílového. Pochlubil se, že nespadl ani z divokého býka, atrakce, která se těšila značnému zájmu dětí. Jiřina Malá řekla, že se naučila za odpoledne drátkovat.“ Ty malé korálky se mně pomalu ztrácely v prstech. Ale nakonec jsem to s pomocí dospělých zvládla. „Ve stanu, kde prodávali občerstvení, zapomněli asi na odpolední hosty. Z avizované nabídky totiž už toho příliš k mání nebylo,“povzdechl si Karel Vyskočil z Ústí, který vyvezl svoji rodinu do Jílového na výlet.

Program, který město Jílové pro letošní slavnosti připravilo, byl pestrý, časově se občas ale zadrhl. „Nám to nevadilo, podívali jsme se na výstavku hasičů v zámku nebo jak to honáci umí s lasem či lukem. Poseděli jsme i na pivě ve stanu. Bylo teplo a krásně, nikam jsme nespěchali. Dětem asi ty kolotoče chyběly, nám trochu i ty tradiční trhy, ale příště to bude určitě už se vším všudy,“ pochopila improvizovanou situaci kvůli revitalizaci náměstí Irina Lisovská z Modré. „Večer si ještě zajdeme s kamarády zatancovat. Country hudbu máme moc rádi,“ pochvalovala si letošní styl slavnostní v Jílovém Lisovská.