BENEŠOV NAD PLOUČNICÍ

Velkými změnami prošlo před letošní sezónou termální koupaliště v Benešově nad Ploučnicí. To běžně bývá otevřené již na začátku června, letos se ale otevření posunulo právě kvůli rekonstrukcím o necelé dva týdny. První návštěvníky přivítalo v neděli odpoledne, kdy tu připravili také zábavný program.

„Modernizovali jsme chatky i apartmán. Momentálně doděláváme ještě drobnější práce v restauraci," říká benešovský starosta Filip Ušák.

Městská společnost, která koupaliště spravuje, nechala také částečně opravit toalety, které chce nechat vyměnit příští rok. Nové jsou kabinky na převlékání. Dorazit by měla ještě nová skluzavka.

„Letos jsme investovali přibližně 700 tisíc korun, s dalšími penězi počítáme pro příští rok," dodává Ušák.

Benešovská radnice také připravuje projekt na kompletní přestavbu koupaliště, které je vyhledávané i lidmi z Děčína. Zmizet by měl letitý bazén, ten by měla nahradit nová nerezová vana za několik desítek milionů korun. Takovou částku si ale Benešov nemůže dovolit investovat ze svého. Plánuje se proto spojit se svými partnery z Německa v rámci přeshraniční spolupráce a požádat o společnou dotaci.

Za vstup na benešovské koupaliště zaplatí dospělí padesát, děti a důchodci dvacet korun. Levnější je pak večerní koupání po 18. hodině. Oproti běžnému vstupnému stojí polovinu.

MIKULÁŠOVICE

V Mikulášovicích si naopak velké investice do koupaliště odbyli již v loňském roce, kdy investovali do oprav přibližně jeden milion korun. Ty spolklo především odbahnění přírodního koupaliště, výstavba nového altánu a pořízení laviček do areálu.

„Letos jsme nechali vykácet několik smrků. Lidé, kteří to u nás neznají, ale nepoznají, že k nějakému kácení vůbec došlo," říká starostka Mikulášovic Miluše Trojanová. Loni totiž jeden ze smrků spadl na chatku – ta byla v tu chvíli naštěstí prázdná.

„Některé smrky sice byly zdravé, ale část z nich již byla napadená. Na všechny jsme ale měli posudky," dodává Trojanová.

Vstupné na koupaliště 
v Mikulášovicích je pro dospělé dvacet korun, za 400 korun je možné si pořídit permanentku, děti za celosezónní vstupenku zaplatí 150 korun. Oproti loňsku 
v Mikulášovicích tak vstupné nezdražili.

DĚČÍN A KAMENICE

Na Děčínsku musí lidé počítat s tím, že bude letos o jedno koupaliště v provozu méně. Nyní funguje děčínský venkovní plavecký areál i městské koupaliště v Jílovém. Mimo ale zůstává soukromé koupaliště v Hotelu Formule v Nebočadech, které navštěvovali lidé nejen z Nebočad, ale i z ostatních částí Děčína. Radnice majitelům hotelu každoročně posílala dotaci na jeho provoz. Na údržbu ale majitelům již peníze nezbývaly.

„Technologie byla již stará, potrubí bylo potřeba opravit. Kromě toho jsme každoročně dělali běžnou údržbu," vyjmenovává Roman Juhn.

Ze svého proto majitelé nákladné opravy již platit nemohli, proto se rozhodli pro uzavření koupaliště.

Naopak v Malšovicích koupaliště otevřou již tento týden v sobotu 18. června ve 14 hodin. Malšovické koupaliště je alternativou pro mnoho lidí z Děčína, kteří nechtějí chodit do plaveckého areálu na Starém Městě.

Stejně tak je možné se 
v horkých dnech osvěžit v České Kamenici na koupališti.

„Otevřeno máme již od pátku. Oproti loňsku žádné velké novinky nechystáme. Na větší investice nám chybí peníze, provádíme tak běžnou údržbu," říká Ondřej Richter z technických zařízení města.

Podobně jako v Malšovicích, tak i v České Kamenici musí lidé počítat s chladnější vodou. Oproti Děčínu nebo Benešovu nad Ploučnicí, kde jsou koupaliště napájena z termálních zdrojů, využívá místní koupaliště běžných vrtů či pramenů. To českokamenické napájí jeden z lesních pramenů.

NĚMECKO

Přes léto vyráží řada lidí z Děčínska za koupáním do sousedního Německa. Za hranicemi leží totiž několik zajímavých a cenově dostupných aquaparků. Nejnavštěvovanější je pravděpodobně Toskana v Bad Schandau, kde kromě běžného plavání nabízejí nevšední zážitky díky spojení termální vody, hudby a vizuálních efektů.

V těsném sousedství Varnsdorfu je Trixi Park v Grossschönau, který nabízí například šedesátimetrový tobogán, divokou řeku nebo vodní hřiby.