Nejvzácnějším přírůstkem jsou koťata kočky rybářské, radost ale přinesli i malí tamaríni žlutorucí nebo hutie kubánské.

„Koťata přišla na svět zhruba před šesti týdny. Samice porodila tři mláďata. Jedno sice krátce po porodu uhynulo, ale ostatní se mají čile k světu a vesele už skotačí ve venkovní expozici. Už známe i pohlaví, je to sameček a samička,“ uvedla mluvčí děčínské zoo Alena Houšková. Pro děčínský pár je současný odchov již čtvrtým úspěšným v řadě.

Zoo Děčín patří společně s pražskou zoologickou zahradou k úspěšným chovatelům tohoto ohroženého druhu. Děčínská zoo je dokonce pověřena vedením evropské plemenné knihy koček rybářských.

Z dvojnásobného přírůstku se radují také ošetřovatelé drápkatých opiček tamarínů žlutorukých. Dvojčata jsou přibližně týden stará. „Chov těchto primátů se v naší zoo daří již několik let. Pár výborně harmonizuje a dokáže během roku odchovat mladé i dvakrát,“ vysvětlila mluvčí. Mláďata jsou již nyní dobře pozorovatelná jak ve vnitřní, tak venkovní expozici.

Jedno narozené mládě váží pouhých 45 gramů, váha dospělého jedince se přitom pohybuje mezi 400 až 550 gramy. Tamarín žlutoruký je primát s denní aktivitou. Ve volné přírodě se vyskytuje v pralesích Brazílie, Guyany a Surinamu.

Celý den tráví převážně v korunách stromů, odkud slézá jen zřídka kdy. Tamaríni jsou výbornými skokany, na zem dokážou skočit až z dvacetimetrové výšky. Do jejich jídelníčku patří nejrůznější ovoce, zelenina, oříšky, sladší smůla stromů a hmyz.

Třetími dvojčaty, která se narodila na sklonku léta, jsou hutie kubánské. „V současné době jim je přibližně čtrnáct dní. Březost samice trvá 110 až 140 dní. Mláďata hutií se rodí dobře vyvinutá a brzy po narození dovedou běhat i šplhat,“ popsala mluvčí.

Hutie kubánská je středně velký, zavalitý hlodavec s malýma ušima a očima, jehož kožešina s dlouhým vlasem je velmi ceněná. Dosahuje hmotnosti až 7 kilogramů.

Ve své domovině na Kubě je hutie intenzivně lovena pro chutné maso. V České republice ji kromě děčínské zoo chovají pouze další dvě zoologické zahrady.