Na jeho demolici již má vyčleněné peníze v rozpočtu. Jaké bude další dlouhodobé využití získaného prostranství, zatím není jasné.

PROPADLÉ STROPY

Bývalé kino Marx na první pohled vypadá omšele. Má vytlučená okna, opadává omítka. Přesto to zvenku nevypadá tak, že by mělo být nutné budovu strhnout. Vevnitř to ale vypadá zcela jinak.

„Myslím si, že stav toho domu může ohrozit i životy lidí. Zvenku to sice tak nevypadá, ale uvnitř jsou propadlé stropy. Celkově ten dům je ve velmi špatném stavu," říká rumburský místostarosta Alois Kittl.

S demolicí chátrajícího bývalého kina město počítalo delší dobu, při přípravě letošního rozpočtu na ni vyčlenilo potřebné peníze. Předpokládané náklady na zbourání Marxe by měly dosáhnout nejvýše 1,7 milionu korun.

Podle Kittla by ale skutečné náklady mohly být výrazně nižší. Rumburk totiž vyhlásil výběrové řízení na demoliční firmu a v podobných výběrkách se městům daří srážet ceny až o desítky procent. Především u stavebních zakázek. V tomto případě ale část nákladů příliš ovlivnit nejde. A to tu pokrývající uložení odpadu z demolice, především stavební suti. Její část by ale město mohlo využít při následném zarovnání vzniklého volného prostranství.

PARKOVIŠTĚ?

„Jednou z variant dalšího využití tohoto místa je dočasné parkoviště pro několik desítek aut. Plánujeme totiž revitalizaci nedalekého sídliště a v takovém případě se nám bude hodit každé volné parkovací místo," vysvětluje Alois Kittl.

Co bude ale se vzniklým prostranstvím dál, zatím není jasné. Podle Kittla to bude otázka dlouhodobější diskuze, protože je potřeba využít vzniklé místo co nejcitlivěji.

Rumburk zažil v posledních letech několik velkých demolic. Jednou z největších bylo zbourání bývalé továrny Bytex nedaleko kruhového objezdu. Do 
150 let staré budovy se zakously bagry na začátku jara 2012 a během několika málo dnů zbyl po bývalé továrně jen volný pozemek.

Před třemi lety pak šel 
k zemi tak zvaný Anglický dům, v době demolice nejstarší soukromý kamenný dům na Šluknovsku. Zničení 300 let starého domu vzbudilo velké vášně. Ale ani odpor odborné i široké veřejnosti, ani památková ochrana demolici nezabránily. V době jeho vzniku byly kromě kostelů všechny domy v regionu dřevěné.