Varnsdorfští hasiči Josef Kroupa, Jan Šeps a Jan Hocko vyrazí do USA společně s Tomášem Sobeckým z Ústí nad Labem. Pro toho jde ale o premiérovou účast na světových hrách. Tři profíci z Varnsdorfu mají s reprezentací svého města i republiky v zahraničí bohaté zkušenosti, patří mezi pravidelné účastníky a díky své skvělé kondici sbírají medaile jako na běžícím páse. A tak s jinou než medailovou ambicí do Spojených států ani nemůžou vyrazit.

"Chceme medaili, to je jasné. Neříkám, že ji přivezeme, ale pokusíme se obhájit úspěchy z minula," netají se ambicemi Jan Hocko z Varnsdorfu. Ten už patří na světových hrách mezi zkušené a hlavně úspěšné závodníky. Z předchozích ročníků si z Washingtonu a Belfastu přivezl ze zápasu zlaté a stříbrné medaili.

Se stejnými ambicemi míří do Spojených států také Tomáš Sobecký z Ústí nad Labem, který má před sebou premiérovou účast na světových hrách. I on bude krom hasičských disciplín bojovat o úspěch v zápase.

"Já si jedu pro medaili, chci dosáhnout té nejvyšší mety," říká Tomáš Sobecký. Ten je u hasičů přibližně dva roky. K účasti se dostal přes Jana Hocka, se kterým se zná právě díky zápasu.

Josef Kroupa, další varnsdorfský hasiči mířící do Los Angeles, si to se soupeři rozdá v disciplíně TFA (Toughest Firefighter Alive - Nejtvrdší hasič přežije), která patří mezi světově nejnáročnější hasičské soutěže. Ve výstroji musí absolvovat několik úseků, které simulují opravdovou hasičskou zátěž.

"Jsou to čtyři disciplíny. Je tam roztahování a smotání hadic, vše s dýchacím přístrojem, v obleku a s helmou. Další disciplína je výběh schodů se zátěží," popisuje tvrdou soutěž Jan Hocko, který bude závodit v TFA v rámci družstva. Kromě toho musí zvládnotu vyběhnout po schodech, po lanech vytáhnout hadice a znovu schody seběhnout. Vše samozřejmě na čas.

Hasiči z Varnsdorfu se připravují na světové hry.Zdroj: Michal Šafus

Hasiči nebudou na hrách ale soutěžit jen v typicky hasičských závodech. Kroupa spolu se Šepsem se vydají i na závod na horských kolech, Hocko a Sobecký budou zápasit v řecko - římském a volném stylu.

Třetím ve varnsdorfském týmu je Jan Hocko - ten společně s ústeckým Tomášem Sobeckým doplní TFA v týmové variantě a ještě se utká v několika zápasech ve stylech řecko-římský a volný.

Na závody se hasiči připravují prakticky celý rok v rámci fyzického výcviku. V posledních týdnech před hrami ale jejich tréninky nabírají na intenzitě.

"Na zápas jezdím trénovat do Prahy do zařízení ministerstva vnitra. Poslední dva nebo tři měsíce se pak zaměřujeme i na jednotlivé disciplíny TFA," dodává Hocko.

Účast na hrách v Los Angeles si hasiči z velké části hradí ze svých vlastních peněz. Část nákladů jim zaplatí hasičských záchranný sbor.