Běžný pracovní den zpestřila sloužící směně hasičů Dominika Frühaufová dívka, kterou všichni dobře znali, ale ona je nikoli. Loni v dubnu totiž zasahovali u těžké autonehody mezi Studánkou a Rumburkem, kdy Dominika seděla na místě spolujezdce. Po nárazu nejevila známky života.

„Obrovským štěstím bylo, že se jednotka ze stanice Varnsdorf vracela z plnění služebních povinností právě přes místo dopravní nehody, které je na hranici mezi zásahovými obvody jednotlivých stanic, takže dojezdový čas není ideální. Vozidlo hasičů bylo po předání informace o události na místě takřka ihned,“ uvedl za Hasičský záchranný sbor Ústeckého kraje Jaroslav Hocko.

Hasiči během několika sekund vyhodnotili, že je dívka v kritickém stavu, a použili k resuscitaci automatizovaný externí defibrilátor. Díky němu, včasné diagnóze i kvalitní masáži srdce se jim jako zázrakem podařilo krevní oběh v těle mladé ženy obnovit.

Ilustrační foto
Na Děčínsku zemřel řidič při vážné dopravní nehodě

„Na místo dorazila zdravotnická záchranná služba, která se pokusila o další zázrak toho dne. Povedlo se a Dominika byla po leteckém transportu do nemocničního zařízení udržena při životě,“ doplnil profesionální hasič.

V prvních dnech po úrazu nebyly vyhlídky na zdravotní stav Dominiky dobré. Ta ale o svůj život zabojovala. Díky tomu a také díky vynikající péči zdravotníků, rehabilitačních ústavů a rodiny se se svými zachránci mohla opět setkat. Během prosincové návštěvy přímo na stanici došlo na slova vzájemných díků a respektu k vykonané práci.

„Hasiči viděli výsledek své snahy a smysl své práce. Ale i u těch lepších konců se hasiči s konkrétní odezvou a poděkováním za svou práci setkávají spíše výjimečně. Je to pochopitelné. Většina práce hasičů je u situací, které se lidé následně snaží vytěsnit ze svých myšlenek a vzpomínek. O to víc jsou kolegové na směně A sloužící na varnsdorfské stanici vděční za tuto návštěvu,“ řekl Hocko.

Letecká záchranná služba DSA v akci.
Pro řidičku, která havarovala u Starého Šachova, přiletěl vrtulník

Nyní už je na tom Dominika lépe, ale kvůli vážnému zranění hlavy, které utrpěla, prozatím musí používat invalidní vozík. Poškozenou má i krátkodobou paměť.

Její šance na přežití byla podle dobrovolného hasiče a Dominičina kamaráda Zdeňka Zváry, který setkání zorganizoval, mizivá. „V rehabilitačním centru v Klimkovicích u Ostravy, kam jezdí, jí dávají velkou šanci, že bude chodit. Ale je to otázka času. Nikdo přesně nedokáže říct, jak dlouho to bude trvat, protože u té dopravní nehody měla jen jednoprocentní šanci na přežití,“ sdělil Zvára.

Díky pravidelné rehabilitaci se ale Dominika Frühaufová lepších zítřků pravděpodobně dočká.

Jedenáctiletý Adam má vážné zdravotní problémy
Adámek trpí plicní hypertenzí. Pomozte, žádá rodina veřejnost