Evropská unie má obavy, aby si naše děti nezadřely do zadečků třísky. Tak okomentovala zbourání dětského hřiště v Kytlicích tamní chalupářka. Jméno říct nechce, prý by měla v obci nepříjemnosti.

Dětské hřiště v Kytlicích bylo vyhlášené. „Co kousek, to pohádka. Houpačku po stranách držel vlka a liška, další houpačky hlídali ptáci, skluzavka vyjížděla z domečku, kam si s radostí vylézaly dětičky a dokázaly to snad už od dvou let a nikdo se nezabil ani nezranil,“ zlobila se chalupářka. Dřevěné sochy zvířat a pohádkových bytostí vyřezal kytlický umělec Ivo Švejnoha. „Ten musí mít radost, když vidí, jaký konec vzala jeho práce,“ poznamenala žena. Ten se k záležitosti nevyjádřil, nebyl k zastižení.

Mají své důvody

Kytlický starosta Josef Janouškovec má pro zkázu hřiště zdůvodnění. „Evropské normy jsou bohužel neúprosné, hřiště jim neodpovídala. Kdyby se tam nějaké dítě zranila, jsem jednou nohou v kriminále,“ vysvětlil starosta. I jemu je líto, že by dřevěné bytosti musely zcela zmizet. „Sice některé budou už nepoužitelné, ale ty, které půjdou opravit, přes zimu natřeme, vyspravíme a na hřiště se coby ozdoba vrátí,“ uklidnil.

Hřiště bude podle starosty moderní a pěkné. Obec na něj totiž má skoro půl milionu korun. „Lidé se nemusí bát, že maminky s dětmi nebudou mít místo na hraní, už příští týden bychom měli hřiště otevírat a pak ať lidi soudí,“ dodal starosta.

Normy evropské unie

Města i obce se musely zbavit hřišť, která neodpovídala normám evropské unie. Podle těch musí být každý hrací prvek homologovaný a zaručovat tak bezpečnost dětí. Stejný problém jako v Kytlicích tak museli vyřešit všichni.

S obnovou, rozšířením a především zkvalitněním sítě dětských hřišť začal třeba odbor místního hospodářství děčínského magistrátu už v roce 2006, kdy se podařilo vybudovat nová zařízení na Labském nábřeží a v ulici U Plovárny v sousedství polikliniky. Ve stejném roce došlo i na celkovou rekonstrukci dětského hřiště v Podmokelské ulici vedle autobusového nádraží. V následujících dvou letech se podařilo zlepšit stav dokonce osmi dětských hřišť.