Slavnostním poklepem na betonovou skruž začala v Dolní Poustevně výstavba kanalizace a čistírny odpadních vod.

Stavbu, která si vyžádá více než sto milionů korun, město připravovalo skoro šest let. Bude to největší investice v historii Dolní Poustevny.
„Jde nejen o ekologickou, ale i rozvojovou investici. Významná je především tím, že jsme dosud neměli dokončenou základní infrastrukturu. Kanalizaci a čistírnu nutně potřebujeme k tomu, aby se v budoucnu mohlo naše město nadále rozvíjet,“ poukázal na důležitost stavby dolnopoustevenský starosta Miroslav Jemelka.

Město počítá s vylepšením současného stavu chodníků a budováním některých nových. Stejně tak se to týká některých místních komunikací a dalších komunálních staveb.

„Jsou to projekty, jejichž uskutečnění je podmíněno právě zahájenými novými vodohospodářskými investicemi. Jejich dokončením se podaří vytvořit podmínky pro zasíťování vytipovaných pozemků, které chceme nabízet pro budoucí výstavbu rodinných domků. I to považujeme za důležité hledisko dalšího rozvoje Dolní Poustevny a zatraktivnění města,“ dodal starosta.

Výstavba kanalizace a čistírny potrvá dvacet měsíců. Bude to období provázené nejrůznějšími dopravními a dalšími omezeními, které místním lidem i návštěvníkům města zkomplikuje život. Minimalizovat problémy spojené s výstavbou chce i společnost Eurovia, která zvítězila ve výběrovém řízení na zhotovitele zakázky.

„Chceme obyvatele města ve spolupráci s radnicí včas informovat o tom, kdy a kde dojde k uzavření komunikací a zákazu vjezdu do ulic. Ztíží se i přístupnost do domů. Bude to nepříjemné, ale očekáváme, že lidé tato opatření pochopí,“ věří ředitel ústecké divize firmy Eurovia Zdeněk Soukup.

„Tu kanalizaci i čističku město potřebuje. Osobně mi rozkopané ulice vadit nebudou. Musíme se prostě obrnit trpělivostí,“ svěřoval se na procházce se svým psím miláčkem Antonín Tobiška.

Podobně reagovalo i několik dalších místních obyvatel.

„Určitě je to důležitá investice. Takže dokáži se smířit s těžkostmi, které po dobu výstavby přinese. Více mi vadí to, že tady mladí lidé nemají moc pracovních příležitostí. Myslím, že se postupně začnou stěhovat jinam,“ povzdechla si důchodkyně Herta Bělušáková.

Zatím se její obavy nevyplňují. Dolní Poustevna věkovým průměrem svých obyvatel patří k nejmladším městům děčínského regionu. A za dva roky se zařadí i mezi města, která se díky nové vodohospodářské investici k životnímu prostředí chovají ohleduplně.