Stovky lidí přilákala v úterý na den otevřených dveří do areálu na Benešovské ulici společnost Termo Děčín, jež je hlavním dodavatelem tepla a teplé vody v Děčíně a Jílovém.

Návštěvníci si prohlédli zázemí teplárny, včetně výtopny, geotermálního vrtu či atomového krytu, a dozvěděli se například to, že Děčín má díky geotermální energii jeden z nejekologičtějších zdrojů tepla.

NEJEKOLOGIČTĚJŠÍ ZDROJ TEPLA

„Protože bereme geotermální vodu už předehřátou, nespotřebujeme tolik elektřiny nebo plynu, abychom tu vodu dotopili a pustili do soustavy. V podstatě je tahle kombinace ekologicky nejčistším teplárenským zdrojem,“ vysvětlil předseda představenstva Libor Štěpán s tím, že i to, čím lidé topí, chtěli v rámci dne otevřených dveří návštěvníkům přiblížit.

Díky tepelnému čerpadlu a plynovému zdroji je navíc provoz teplárny čistý a bezprašný. Centrální zdroj je ekologičtější také proto, že komínem vysokým 170 metrů odchází spaliny mimo město, kdežto z malých kotelen zůstávají na území.

„Unikátní zdroj získal i cenu desetiletí,“ řekl místopředseda představenstva Jan Sulík. „Komín byl původně postaven pro uhelnou kotelnu, ale nakonec tu uhlí nikdy nebylo,“ doplnil.

HNÍZDIŠTĚ SOKOLŮ

Komín si mohli v rámci programu návštěvníci prohlédnout i zevnitř. Ti odvážní na něj vyšplhali po žebříku, podívali se na Děčín očima sokolů, kteří na něm hnízdí, a následně jej slanili.

Zájem byl také o sportovní šerm, paintball či drezuru cvičeného poníka. Děti si na místě zasoutěžily, malovaly si křídami, zaskákaly na skákacím hradě či se sklouzly na skluzavce. Po celý den hrála živá hudba.