Přesně 60 let trvalo, než se v Českém Švýcarsku opět rozhořel milíř na výrobu dřevěného uhlí. Nyní mají návštěvníci možnost vidět milíř u Dolského Mlýna u Jetřichovic. Jde o unikátní akci: Naposledy tu hořel před 60 lety při natáčení pohádky Pyšná princezna.

Co se děje?

Tento týden tu probíhá takzvaný Týden řemesel. Což je nejen pálení milíře, ale i další body programu.

„Návštěvníci si budou moci vyslechnout koncerty či vyprávění o lidech doby kamenné od archeologa Jiřího Svobody," láká mluvčí Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov. Výstava přiblíží historii Dolského Mlýna. Připravené jsou ukázky výroby dřevěných šindelů, potaše či pazourkových nástrojů.

K čemu milíře?

Milíře sloužily k výrobě dřevěného uhlí od starověku, v Česku se tento postup přestal používat v 18. století.

V té době se místo dřevěného uhlí v průmyslu postupně začalo využívat uhlí kamenné. Milíř je hranice dřeva zvenčí utěsněná hlínou, která za regulovaného přístupu vzduchu pomalu hoří a dřevo se mění na dřevěné uhlí. Poslední milíře hořely na území dnešní České republiky v průběhu druhé světové války.

Stavba milířů má svá pravidla, bez jejich dodržení není možné dřevěné uhlí vypálit.

„Rozhodně je důležité použít to správné dřevo a umět milíř správně seskládat. Správné dřevo je co nejvíce suché a hlavně jednodruhové. Je úplně jedno, jestli použijete dřevo z buku, smrku nebo borovice," říká uhlíř Jiří Kadera, který se ke stavění milířů dostal jako lesník v Českém lese a na Šumavě.

Výroba uhlí

Jednodruhovost je podle Kadery důležitá kvůli principu výroby dřevěného uhlí.

„To je vlastně úplné seschnutí dřeva. A každý druh dřeva jinak sesychá. To znamená, že kdybych do milíře dal více druhů dřeva, tak by mi to dělalo neplechu. Milíř by se mohl například začít bortit," vysvětluje jeden z mála uhlířů v České republice.

Milíř patří podle Jiřího Kadery spíše k těm menším. Před jeho zapálením do něj naskládali 14 až 15 prostorových metrů dřeva. Běžně přitom milíře bývaly až desetkrát větší.

„Takový milíř, jako je ten náš, by si možná postavil nějaký kovář pro svou potřebu. Na víc by rozhodně nestačil," dodal s úsměvem uhlíř.

Právě v Českém Švýcarsku bylo v minulosti poměrně velké množství milířů. Nahrával tomu především dostatek základní suroviny, tedy dřeva. To pocházelo z hlubokých pohraničních lesů.

Areál Dolského Mlýna pak posloužil nejen k natáčení Pyšné princezny; v roce 2008 tu filmaři točili pohádku Peklo s princeznou.