Čekat do jara, nebo si vzít technickou sůl, nebo lopatu a začít odhazovat hromady sněhu. Tak budou muset zřejmě postupovat majitelé aut na parkovištích ve všech sídlištích Děčína. Parkovací místa jsou plná neodklizeného sněhu a zaparkovat na nich chce notnou dávku řidičského umění.

„Parkuje se mi samozřejmě špatně, klouže to, ale naprosto chápu, že technické služby to odklidit nemůžou, protože auta jsou všude a pořád, technika se sem nemůže dostat,“ řekla Věra Vlčková ze sídliště na Starém Městě.

Sídliště v Boleticích vypadá ještě hůř, navíc tu v jedné ulici tečou proudy vody, zřejmě s narušeného řadu. „Tohle jestli dneska v noci umrzne, nepůjde tudy ani projít, natož projet autem,“ zlobil se chodec zdolávající s nákupní taškou dlouho, asi čtyřicet centimetrů vysokou bariéru sněhu. Andrea Žigová tlačila v dalších hromadách sněhu kočárek. „Vyjela jsem teprve podruhé, mám dvoutýdenní mimino, takže ven nechodíme,“ vysvětlila. Je ráda, že do ulic nemusí, s kočárkem to jde opravdu ztuha. „Manžel to má horší, jezdí autem a každé ráno nadává, jak se špatně vyjíždí,“ litovala chotě žena. Ani se prý nepokouší parkovací místo uklízet. Než přijede z práce, na vyčištěném místě mu bude stát někdo jiný.

Obdobná situace je v Želenicích i Bynově.

Stížnosti

Na děčínskou radnici docházejí stížnosti. "Podle plánu mapy pro zimní údržbu vozovek jsou na boletickém sídlišti všechny vozovky ve třetí třídě úklidu. Dnes je to již pátý den, co nesněží a stále zde nebyl proveden úklid sněhu. Jde o ulice Májová, Hrdinů, V sídlišti. Žlutě označený chodník ulice Partyzánu také volá po prvním protažení. Hlavě neříkejte, že zde už někdo uklízel a když jo, tak jen na papíře a za pěkné penízky,“ píše do dotazů na radničních webových stránkách Dušan Kočí. Láteří i další lidé.

„Na odboru místního hospodářství a majetku města sbíráme individuální podněty od lidí, abychom mohli, zejména v případě lidí s tělesným postižením, také individuálně reagovat. Telefon je 412 593 236. Navíc evidujeme všechny došlé podněty, abychom je mohli na konci zimy vyhodnotit a případně je do plánu zimní údržby na příští rok zapracovat,“ uvedla Vechová. Tvrdila, že v současné době stojí úklid sněhu radnici denně 200 tisíc korun.

Řešením, jak vyčistit sídliště by byla tak zvaná bloková čištění. Jenže to by vysálo rozpočet určený na údržbu komunikací. „Zatím k tomu nechceme přistoupit. Mám velmi omezené peníze, nechci je utratit jen za úklid sněhu, nezbylo by na opravy chodníků,“ posteskl si šéf odboru místního hospodářství děčínského magistrátu Tomáš Martinček. nSám prý auto odstavil na parkovišti a jezdí do práce autobusem. „Co je potěšují, jsou pouhá dvě oznámení dvou zlomenin, které si lidé přivodili na našem chodníku,“ dodal Martinček.

Hromadné uklízení

Technické služby uklízejí ta parkoviště, která zůstávají přes noc prázdná a která využívají všichni lidé v Děčíně. Je to třeba parkoviště u magistrátu, policie či u polikliniky. „V sídlištích v noci ani uklízet nemůžeme, stroje dělají rámus a lidé se zlobí, že rušíme noční klid,“ poznamenal vedoucí provozu Technických služeb Děčín Lukáš Jón.

Přívaly sněhu zasypaly i Varnsdorf, proto se město rozhodlo, že sníh bude uklízet ve velkém. Z tohoto důvodu bude v některých lokalitách omezeno parkování. „Prosíme řidiče o spolupráci, aby snaha o zprůjezdnění ulic nebyla marná,“ apelovala na motoristy mluvčí varnsdorfské radnice Romana Macová. Na hromadný úklid sněhu se pracovníci technických služeb vrhnou vždy v osm hodin ráno. Úklid začne dnes a bude pokračovat 18. až 22. ledna. Začne v ulici Edisonova, následovat bude ulice Národní, Legií a T. G. Masaryka. Velký noční úklid se uskuteční i na parkovišti u Lidlu, které musí být taktéž v daný den kompletně vyklizeno. „Pokud budou v daných lokalitách parkovat automobily, tak město nebude schopné úklid zařídit a Majitelé vozidel budou pokutováni za nedodržování dopravního značení zákazu stání,“ varovala mluvčí.

ALICE KLAUBENSCHALKOVÁ
MICHAELA HLINKOVÁ