„V Kytlicích často řádí v lesích vítr, přijdou povodně nebo se potýkáme s hromadami sněhu. A při odstraňování škod se většinou scházela ta samá skupina lidí," říká velitel nového sboru Jan Havránek. Přitom vznik nového sboru dobrovolných hasičů je ojedinělý v rámci celé republiky.

„Za posledních mnoho let se nestalo, že by vznikl nový sbor. Spíše jsou jednotlivé sbory kvůli nedostatku peněz rušeny," uvedl krajský mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Jeho slova potvrzuje i Jiří Sucharda, který se vznikem nového sboru pomáhal.

"Za dvacet let, co jsem u hasičů, nic takového nepamatuji. Ale snad to bude dobrý příklad i pro některé další malé obce, které vlastní sbor nemají," uvedl velitel varnsdorfských dobrovolných hasičů. Havránek nosil spou se svými kamarády nápad na obnovení hasičského sboru v hlavě poslední dva, tři roky. Jenže vždy si řekl, že je to příliš drahé a obnovení sboru se nepodaří prosadit. Sbory totiž platí ze svých rozpočtů, dnes velmi napjatých, obce.

„Udržování starých aut je drahá záležitost. Navíc z Kamenice jsou u nás hasiči s velkou stříkačkou během pár minut. Proto jsme se rozhodli pro jednotku, která bude určena pro technické zásahy. Tedy například stromy přes silnici nebo vyprošťování v zimě zapadlých sanitek. Tomu také odpovídal výběr našeho auta," popisuje cestu k novému patrolu Havránek. To je vyšlo na 85 tisíc korun, z toho 60 tisíc se podařilo získat od sponzora.

„Bez toho bychom neměli šanci náš sbor obnovit. A také bez osvíceného vedení Kytlic," dodal Jan Havránek s tím, že nové auto je již vybavené. Nechybí v něm tak základní hasební prostředky, čerpadlo nebo motorová pila. Každá obec musí mít ze zákona vlastní sbor dobrovolných hasičů, nebo si  případně zajistit jeho služby v sousední vesnici nebo městě. Kytlice tak doposud platily několik desítek tisíc korun České Kamenici, která za to dávala hasiče k dispozici.

Kytličtí hasiči, kteří jsou již zařazeni v krajském výjezdovém plánu integrovaného záchranného systému, mají za sebou již několik cvičení a také první zásahy.

„Museli jsme vyjíždět například k likvidaci sršního hnízda. To je přesně typ zásahů, na které se chceme soustředit," říká velitel sboru.

V Kytlicích se ale nejedná o první pokus obnovit práci dobrovolných hasičů. Jenže vždy to ztroskotalo na nezájmu lidí. „Když se v 90. letech minulého století sbor kvůli nezájmu lidí rozpadl, zkusili jsme jej znovu obnovit. Jenže na schůzku, kde by se o obnově mělo jednat, dorazil vždy pouze jeden člověk. Nikdo další o to zájem neměl," říká bývalý starosta Kytlic Emil Sedláček.

Proto se tehdy obec zbavila i obou aut, která sbor dobrovolných hasičů v 90. letech využíval. „Avie se předělala na sklápěčku a cisterna putovala do Krásné Lípy," dodal Sedláček. Kytličtí si tak na své další dobrovolné hasiče museli počkat téměř dvě desítky let.