Třeba na chodbách Střední školy řemesel a služeb v Děčíně nebylo po hlučných davech studentů ve středu ani památky. Za nezvyklým tichem tu byla absence velké části všech učitelů, a tím i odpadnutí vyučování. Šramot se linul jen ze tříd, kde uklízečky využily situace a pustily se do velkého úklidu.

„Zůstala tu asi čtvrtina učitelů. Ostatní se zapojili do stávky,“ uvedla zástupkyně ředitele školy Stanislava Jindrová.

Teoretická výuka se tu nekonala vůbec, praktické vyučování běželo na odloučených pracovištích školy. Výjimkou byla praxe budoucích kuchařů, kteří se vzdělávají ve školní kuchyni přímo v budově školy. Ti se sešli včetně svých učitelek odborného výuku až na jednoho studenta v plném počtu.

„Myslím si, že už s tím nic neuděláme. Jsem ale samozřejmě ráda za každou korunu, kterou nám přidají,“ svěřila se s důvodem nezapojení se do protestu učitelka odborného výcviku gastronomických oborů Hana Kalivodová.

Přiznala, že nečekala, že do školy přijdou téměř všichni její praktikanti. Spousta jejich spolužáků totiž mohla kvůli stávce zůstat doma. Rodiče starších dětí s tím nemusí mít problémy, ačkoli mají své pracovní povinnosti.

„Horší je to pro rodiče, kteří mají děti na základní škole. Děti na druhém stupni už dokážou být doma samy, ale mladší ještě ne,“ dodala Kalivodová.

Program pro děti zajistili

Na takovou situaci se připravila Základní škola Komenského v Děčíně. Zajistila pro žáky prvního stupně, pro které neměli pracující rodiče vyřešené hlídání, náhradní program. Děti s učitelkami tak třeba bylo možné potkat v okolí na procházce.

Bynovská Základní škola Na Pěšině se stala další z celkem mála děčínských škol, kde se pedagogové k celorepublikovému protestu proti nízkým platům ve školství přidali. V jejím areálu nebylo ani živáčka. V okolí si však hrály hloučky dětí na hřišti, některé vyrazily na projížďku na koloběžce, jiné na skateboardu. „Jsme rády, že máme na jeden den volno,“ svěřily se redakci Deníku dvě dívky z Bynova.

Naopak u Základní školy Kamenická bylo kolem poledne jako obvykle živo. Děti si po vyučování přijížděli vyzvednout jejich rodiče. Stejně jako na valné většině dalších základních škol v Děčíně se tu totiž stávka nekonala. Některé školy ji však schvalovaly, i když na nich výuka probíhala. Například na dveřích Mateřské školy Riegrova v Děčíně se objevil plakát vyjadřující podporu.

 Varnsdorf se nezapojil, v Rumburku jen někdo

Ve Varnsdorfu zůstala výzva odborářů téměř bez odezvy. Všechny školy i družiny zůstaly otevřené. V Rumburku však stávka některým rodičům mohla způsobit komplikace. Tady protestovali učitelé na Základní škole v Tyršově ulici a také na gymnáziu. Pro děti z prvního stupně však byla k dispozici družina.

Odboráři stávkovali kvůli nesouhlasu s vládou schváleným zvýšením tarifní složky učitelských platů o 8 %. Původně požadovali růst o 15 %, nyní usilují alespoň o 10 %.