Je krátce po půl osmé a před školou v Komenského ulici se scházejí první děti, většinou i s rodiči. Pro velkou část z nich je to vůbec první školní den v jejich životě. „Těšil jsem se. Nejvíc se těším, až budu umět číst. A až půjdu do poslední třídy,“ říká čerstvý prvňáček Honzík z 1.C.

„Koukej, Denisi, uděláme loďku,“ hrají si před svou první vyučovací hodinou v poslední lavici dva kluci z 1.C s dárky, které na ně čekaly na lavici. Chybět nemohou ani kornout plné sladkostí, které si hodně dětí přineslo na oslazení prvního školního dne.

Po očku své děti sledují rodiče, kteří si tento neopakovatelný okamžik nenechají ujít. Často tak míří pohledy nejistý dětí ke krajům třídy, kde právě rodiče stojí.

Krátce na to již paní učitelka Jaroslava Strejcová začíná vyučování. „Dnešní den je pro vás hrozně významný. Už z vás nejsou malé děti chodící do školky, už jste velcí školáci, kteří tu budou mít určité povinnosti. Přeji vám, ať do školy chodíte rádi, ať si tu najdete kamarády. A rodiče chci poprosit, aby s vámi měli velkou trpělivost,“ přivítal děti ve škole její ředitel Daniel Preisler.

Ten se dětí také zeptal, komu se v pondělí do školy nechtělo, kdo by si ještě rád pospal. Nahoru nesměle zamířilo asi pět malých ručiček.

Honzíkova maminka začala s tou opravdu intenzivní přípravou na první třídu před týdnem. „V první třídě toho děti moc nepotřebují. Takže jsme připravovali jen takovou klasiku jako je školní taška a penál,“ popisuje přípravy při čekání na svého syna před školou Marie Jelínková z České Kamenice, která vypravovala do školy svého prvního prvňáčka. Tu čekají starosti nejen se školou.

„Máme akční dítě, takže k tomu ještě kroužky. Nervy jsou trochu na pochodu, ale doufáme, že to zvládne on i paní učitelka. Že bychom dojížděli někam jinam, to jsme ani nezvažovali,“ dodává Jelínková ve chvíli, kdy se objeví ve vchodových dveřích do školy a po prvním školním dnu jde domů.

První školní den dětem ulehčily postavičky Déčka Jů a Hele nebo pták, kterého má tato dětská stanice v logu. Ta slaví pět let a českokamenickou základní školu si nevybrala pro svou návštěvu náhodou.

„Školu jsme vybrali na základě vítězství pana učitele Davida Turka v soutěži Zlatý Ámos, se kterou spolupracuje stanice České televize pro děti Déčko. Iniciativa v soutěži vychází od dětí. A proto jsme se rozhodli, že jim zpříjemníme první školní den,“ uvedla Veronika Linková z tiskového oddělení České televize.

Pohádkové postavičky přišly za dětmi nejen do hodin, ale čekaly na ně po první hodině i před školou, kde se s nimi mohly vyfotit.

Dřív mívali v českokamenické základní škole více dětí ve třídách. Nižší počty si vynutily změny ve školství, především inkluze. „Dříve to bylo kolem 25 dětí, dnes jich máme kolem 18 v každé třídě. I proto máme pro 54 prvňáčky přichystané tři třídy,“ vysvětloval ráno ještě před prvním zvoněním ředitel Daniel Preisler.

Do jeho školy chodí většinou děti z České Kamenice, ale spádová oblast je mnohem větší. Dojíždí do ní například děti z Kytlic, Mlýnů, Kunratic nebo Lísky, která je součástí České Kamenice. Leží ale poměrně daleko od centra, kde jsou obě školní budovy. „Většinu těch malých školáků vozí do školy rodiče. Ty větší děti ale jezdí do školy autobusy, některé i vlakem,“ řekl Preisler.

Rodičům dětí i škole se tak ulevilo, když se v závěru minulého týdne dozvěděli, že v pondělí se děti do školy dostanou. Hrozilo totiž, že linkové autobusy nevyjedou.