Již poosmnácté se v Děčíně uskutečnily historické trhy, tentokrát ve znamení Zikmunda z Vartenberka, známý také jako Černý rytíř, kterému patři děčínský zámek ve druhé čtvrtině 15. století v průběhu husitských válek.

„Právě proto se tato osobnost stane hlavní postavou letošního Historického trhu a také zvacího průvodu před ohňostrojem," říká ředitelka zámku Iveta Krupičková. Děčínský zámek se letos zapojil do projektu Otevřete 13. komnatu, během něhož čeká na každém zapojeném zámku nebo hradu tajemná osoba. Tou na Děčíně je právě Zikmund z Vartenberka.

„Zikmund je postavou poměrně temnou. Je o něm známo, že se neštítil jakéhokoli úskoku, lsti a podvodu, aby rozšířil své panství. Často přepadal své sousedy a loupil také za hranicemi, v Sasku a Horní Lužici. Nakonec ovšem dopadl špatně. Na základě pomluvy, že chystá spiknutí proti králi byl zatčen a umořen hlady," vysvětluje ředitelka zámku.

Kromě prohlídek nově opravených částí zámku a sklepení na návštěvníky čekaly ukázky středověkých řemesel, hudebních a tanečních vystoupení a chybět samozřejmě nemohla ani bitva, která se tentokrát odehrála v Medvědím příkopu oddělujícím samotný zámek od prvního nádvoří.