Většina návštěvníků dnes vstupní halou jen rychle projde, aby si mohla prohlédnout hlavní sál secesní synagogy, který září barvami. Brzy to ale bude stejné i ve vstupní hale.

„Postupně musíme odkrýt asi čtyři vrstvy barvy, než se dostaneme na ty původní. Typická je krásná modrá,“ říká restaurátorka Anna Svobodová, která na opravách vstupních prostor děčínské synagogy pracuje.

Ta spolu se svou spolupracovníci udělala již loni několik sond, aby odhalila barevnost podkladů. Židovská obec sice má plány ze stavby synagogy, plány na její výzdobu se ale nedochovaly. K dispozici je pouze několik fotografii. Vzhledem k době svého vzniku samozřejmě černobílých.

„Z toho jsme mohli částečně vycházet. Ale jednotlivé detaily jsme museli hledat vrstvu po vrstvě. Oproti bílému nátěru to bude veliký rozdíl. Na rozdíl od hlavního sálu bude ale tento prostor horizontálně členěný,“ pokračuje Svobodová.

Některé části stačí pouze oživit, ale velkou část barev je potřeba zrekonstruovat, protože v průběhu časů byly nenávratně poškozené.

Po dokončení restaurátorských prací tak bude vstupní hala vyzdobena podobně jako hlavní sál synagogy. Bude se v ní tedy mísit temně modrá a odstíny červené místy přecházející do cihlové.

Oproti hlavnímu sálu ale nemá vstup vyzdobený strop. „Na obnově barevné výzdoby spolupracujeme s památkáři, s kterými jsme řešili, zda tam nemohl být původně jiný dekor. Nakonec jsme se domluvili na podobě, která ve vstupní hale nyní vzniká,“ říká Miroslava Poskočilová ze Židovské obce Děčín.

Původně připravenou vizualizaci bylo nutné během odkrývání jednotlivých vrstev poupravit tak, jak vystupovala skutečná a historická barevnost.

Opravy vyjdou přibližně na čtvrt milionu korun a obci se podařilo získat na jejich financování dotaci.

Na dokončení restaurátorských prací má Anna Svobodová již jen několik týdnů. Na samém začátku září se totiž v synagoze uskuteční koncert Jaroslava Svěceného, kterým židovská obec oslaví 110 let od výstavby synagogy, která jako zázrakem přežila druhou světovou válku.

O výstavbě synagogy uvažovala židovská obec v tehdejších Podmoklech již na konci 90. let 19. století. Další roky byly potřeba pro shromáždění peněz a sehnání vhodného pozemku. Nakonec padla volba na zahradní pozemek s malou tělocvičnou v Žižkově ulici, kde v roce 1907 za 100 tisíc rakouských korun synagoga nakonec vyrostla.

Během druhé světové války byl v synagoze sklad vojenského materiálu nebo modelárna. Jako skladové prostory sloužila i po válce, když se do ní v 60. letech nastěhoval archiv.

Židovská obec byla v Děčíně obnovena na začátku 90. let a synagogu získala zpět až v roce 1996. Jen o rok později začala její rozsáhlá rekonstrukce, jejímž hlavním iniciátorem byl tehdejší předseda obce Vladimír Poskočil.