Do zimního přístaviště v Děčíně – Rozbělesích u Labe je v neděli odpoledne a v pondělí dopoledne postupně přepravila specializovaná firma.

„Je to největší nádrž svého druhu na světě,“ popsala zásobník Monika Votápková ze společnosti Chart Ferox, která ji na zakázku vyrobila.

Teď je nutné dopravit zásobník k zákazníkovi až do Norska – cestovat bude nejprve lodí po Labi, poté ho čeká plavba po moři.

Jde opravdu o dva pořádné kousky. Posuďte sami: Jeden kryogenní zásobník na zkapalněný plyn má totiž úctyhodný objem 1 000 metrů krychlových. Je dlouhý téměř padesát metrů a váží přes 200 tun. Není divu, že překonat s nimi vzdálenost dvou kilometrů od výrobce do přístavu trvalo více než dvě hodiny; souprava se totiž mohla pohybovat maximální rychlostí pět kilometrů za hodinu.

Zásobník táhl kamion na dvou speciálních podvozcích, z nichž měl každý svou obsluhu, komunikace mezi nimi a řidičem probíhala pomocí vysílaček. Právě díky podvozkům se podařilo vytočit se s nákladem i do pravého úhlu na křižovatce u Lidlu, či s ním bez větších problémů přejet kruhový objezd u Tesca.

Příprava a plánování této krátké cesty trvala několik měsíců; nakonec ale – až na několik neukázněných řidičů, který náklad netrpělivě objížděli po chodnících – klapla hladce. Zásobníky teď čeká nakládka na loď, k té dojde v úterý dopoledne.