Nová promítačka je velká přibližně jako menší skříň, přesto stojí jako rodinný domek. Děčín za něj zaplatil 1,8 milionu korun a nahradil tak deset let starý přístroj. „Když to velmi zjednoduším, rozdíl mezi starou a novou promítačkou je jako mezi starou Škodou 120 a nejnovější octávií. Na rozdíl od předchozího modelu umožňuje místo 3kW užití až 6kW lampy. Nový projektor má i vyšší rozlišení obrazu z 2K na 4K,“ řekl vedoucí kina Sněžník Martin Pošta.

Děčínský biograf byl před deseti lety jedním z prvních, který prošel digitalizací. Proto byl také i jedním z prvních, kde tehdejší technologie dosluhovala. Díky nynějšímu výraznému technickému vylepšení si diváci budou moci užívat v kombinaci s novým, opravdu stříbrným plátnem mnohem kvalitnější obraz. „Diváci to poznají především u tmavších scén. Černá je totiž opravdu černá a bílá je opravdu bílá,“ vysvětlil zkušený promítač z kina Sněžník Milan Hradil.

Jak plátno, tak i promítačku vyrobily americké firmy. Vyměněná je také technologie pro promítání 3D filmů. Ta nová používá pro vytvoření 3D efektu polarizačního skla, které se vysune před objektiv promítačky, a polarizovaného plátna. „Dříve byl stejný film ve 2D a 3D úplně jinak světlý, protože se rozděloval světelný tok, navíc vše ztmavoval filtr a 3D brýle. Díky nové technologii a vyššímu výkonu jsme tento nedostatek odstranili,“ vysvětlil Martin Pošta.

S rozdílnou technologií 3D souvisí i výměna brýlí. Ty si lidé už nebudou moci před představením půjčit, ale budou si je muset za 25 korun koupit. „Naše dosavadní 3D brýle jsme opakovaně používali a čistili po několik let, dokud se úplně nepolámaly. Při každé projekci je měl někdo jiný. Za tuto dobu nesly jejich skla mnohdy stopy opotřebení nebo poškrábání. To nyní odpadne,“ dodal Pošta. V dohledné době kino Sněžník zmodernizuje také ozvučení, systém prostorového zvuku 5.1 nahradí vícekanálovým 7.1 systémem.

JINDE PROMÍTAJÍ MÁLO

O přechod na nejnovější digitální technologii promítání filmů uvažují také v Krásné Lípě, kde požádali i o dotaci podporující modernizaci malých kin. „Nová technologie by nás vyšla na přibližně 1,7 milionu korun, dotace pak měla pokrýt 700 tisíc. Což pro nás znamenalo příliš velkou spoluúčast a dotaci jsme proto odmítli. Příští rok bychom ale chtěli znovu zkusit požádat, záležet ale bude na podmínkách,“ popsal situaci starosta Krásné Lípy Jan Kolář s tím, že nyní mají starší digitální technologii využívající blue-ray disků.

Neochota investovat milion korun souvisí především s tím, jak často se v Krásné Lípě promítá. Kino ve zdejším domě kultury má totiž výrazně méně projekcí než Sněžník, který jich má okolo 70 měsíčně. Třeba v únoru v Krásné Lípě zahrají jen šest filmů.