Důstojnější tržnice se dočkají lidé v Děčíně. Magistrát totiž začíná pracovat na proměně levobřežního centra města. Obnova Podmokel proběhne celkem ve čtyřech etapách.

Jako první přijde na řadu právě tržnice u Husova náměstí. Rekonstrukce začne příští rok na jaře – letos totiž nemá Děčín rekonstrukci zahrnutou v rozpočtu.

Místo oprýskaných a rezivějících stánků by zde měl vyrůst moderní tunel. V něm pak budou umístěny stánky.

„Vítězný návrh architektů z a1architects rozpracuje do projektové dokumentace děčínský architekt Vlastimil Stránský," vysvětluje postup  mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá.

Již letos na podzim plánuje magistrát vyhlásit po dokončení projektové dokumentace výběrové řízení na firmu, která novou tržnici postaví.

„Nová tržnice by měla přivítat první zákazníky v létě příštího roku," dodala Lakomá.

Lidé její obnovu vítají.

„Současná podoba tržnice je ostuda města," říká třeba Tomáš Kaiser z Děčína.

Děčín ale nechce oživit jen  zchátralou tržnici. Před několika dny totiž vyhlásil architektonickou soutěž na obnovu zbývající části historického centra Podmokel. Tu chce děčínský magistrát rozdělit do čtyř částí. Již na příští týden je naplánováno setkání uchazečů o tuto zakázku s vedením města.

Současný stav Podmokel je  častým terčem kritiky řady obyvatel města. Lidé proto snahu o změnu vítají.

„Vypadá to zajímavě. A taky už bylo na čase s těma Podmoklama něco vyšmoulit," napsala na Facebooku Děčínského deníku Iveta Vašínová.

„Bohužel, pravdou je, že se ulice vylidňují a tato část města trochu šediví," vysvětluje děčínský primátor František Pelant, proč se město rozhodlo dát Podmokly „do kupy".

V brzké době by se měly 
i více zazelenat. Magistrát chce například na ulici Prokopa Holého vysázet liniovou zeleň, pro kterou využije betonové kontejnery.

Ne všichni jsou ale z vítězného návrhu nadšeni. Obávají se totiž toho, že v tržnici bude zima.

„ Pokud se bude svítit, bude strop plný mušek. A při takové výšce se to bude problematicky udržovat," napsala na Facebooku Lenka Otrubová.

Podle jiných je nešťastné 
i to, že tržnice není zahrnuta do celkové koncepce obnovy Podmokel. Obávají se také, že nová tržnice příliš dlouho nevydrží.

„Je to naprostý nesmysl. Začít projekt s Podmokly vybudováním ultradrahé střechy pro tři prodavače kytek 
a mrkve připomíná knihovnu bez knih nebo Grešíkův ležící totem pod zámkem," rozčiluje se Miroslav Machek.