Děčín se znovu pustil do boje proti černým skládkám. Končící zima totiž přináší tradiční nešvar: Lidé odpad z úklidu zahrad, chat i bytů vyvážejí do městských lesů nebo odlehlých míst. Takto se zbavují opadu i přesto, že mají v Děčíně k dispozici bezplatný sběrný dvůr. Likvidace černých skládek stojí město každý rok stovky tisíc korun.

„Je s podivem, že lidé jsou schopni vynaložit energii na to, aby odvezli svůj odpad někam do odlehlé čtvrti nebo na kraj města a riskovat, že budou za založení černé skládky platit desetitisícovou pokutu, přitom sběrné dvory jsou otevřeny každý všední den a v sobotu v dopoledních hodinách," uvedl ředitel děčínských strážníků Marcel Horák.

Likvidace černých skládek se městům prodražuje. V roce 2010 například ve Varnsdorfu vynaložili na jejich uklizení 320 tisíc korun, stovky tisíc to byly také v Krásné Lípě. A Děčín platí ještě více.

„Loni jsme za likvidaci černých skládek zaplatili technickým službám 467 507 korun. Za dalších přibližně 180 tisíc korun zlikvidovalo skládky Středisko městských služeb," uvedla mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá.

Strážníci mají za úkol pravidelně kontrolovat místa, kde se problémy s odpadky objevují opakovaně. Bohužel nelze uhlídat každý kout, zásadní je proto spolupráce obyvatel města.

„Často se stává, že nám někdo zavolá a oznámí, že někdo odložil odpad na nějakém místě a že se to stalo před několika dny. Zjištění viníka je pak komplikované či přímo nereálné," dodává Horák s tím, že by lidé měli volat hned, jak to zjistí.

Pokud tedy chtějí lidé nějakou černou skládku nahlásit, volat mohou na číslo 156. Strážníkům pomáhá i kamerový systém.

Problém černých skládek řeší kromě Děčína i Lobendava. Tady nepomohl ani velkokapacitní kontejner, do kterého mohou lidé bezplatně dávat velkoobjemový odpad jako jsou například koberce nebo starý nábytek.

„Nedávno mne jedna naše obyvatelka upozornila, že se na Annabergu objevila hromada nepořádku. Takže jsme tam museli vyjet a všechno uklidit, což nás stojí peníze navíc. Docela se bojím toho, co se stane, pokud by svoz odpadů zdražil a my si již nemohli dovolit platit kontejner u obecního úřadu," říká starostka Lobendavy Lenka Hausdorfová.

Šluknovsko se totiž obává, že by mohla skládka v Rožanech ukončit svůj provoz. Pak by se musel odpad vozit dále, což by mohlo jeho svoz prodražit nejen pro obce, ale také pro lidi.