Je podle vás platební karta Děčína dobrý nápad? Svůj názor můžete vyjádřit v anketě pod článkem. Hlasovat je možné jednou z jednoho počítače do neděle 26.3. do 12 hodin.

Pro cestující nová karta znamená další možnost jak platit jízdné v děčínské MHD. Doposud to bylo možné starou čipovou kartou, hotovostí, kartou krajské dopravy nebo bankovní kartou. Nyní přibyla i vlastní platební karta dopravního podniku, kterou zaštiťují Visa a Česká pojišťovna.

„Kartu budou moci využívat i lidé, kteří nemají vlastní účet v bance nebo nedůvěřují moderním technologiím," říká náměstek ředitele dopravního podniku Vít Horáček.

Karta tak může zaujmout například seniory nebo děti. Na kartu je totiž možné dobít určitou částku, kterou je pak možné využít jak k nákupu časových nebo jednotlivých jízdenek, tak i k platbám. Může tak fungovat jako elektronická peněženka, na kterou rodiče mohou dávat dětem kapesné, aniž by jim museli zřizovat zvláštní účet.

Přečtěte si: FOTO: Ronyho jako štěně vyhodili, teď pomáhá nemocným lidem

Kromě chytré karty nabídne dopravní podnik také čip v podobě vodě odolného náramku.

Dopravní podnik navíc plánuje v průběhu letošního roku ukončit platnost starých čipových karet, které používá již dvacet let. Tu by řada lidí mohla nahradit právě novou chytrou kartou, kterou si lidé budou moci pořídit na předprodejním místě dopravního podniku na autobusovém nádraží v Děčíně.

Infografika.Zdroj: Deník/Alexandr VanžuraDěčínská karta stojí 295 korun, z toho je 200 korun kredit. Aktivace a následné vedení karty je již zdarma. Limit na kartě je 6000 korun a nelze ji používat v zahraničí. Umožňuje uhradit jízdné i v dalších městech, která v MHD bezkontaktní systém placení umožňují.

Za náramek pak zaplatí zájemci stejně jako za kartu, je na něm ale o čtyřicet korun menší kredit. V budoucnu se počítá také s tím, že by předplacená karta mohla být v podobě chytrých hodinek nebo aplikací ve smartphonech.

Vývoj nové karty dopravní podnik nestál ani korunu. Protože se jedná o pilotní projekt, na jeho financování se podíleli partneři dopravního podniku.

Nepřehlédněte: VIDEO: V Děčíně se lidé mohou houpat na zastávce

„Budeme v řádech tisícikorun hradit náklady spojené s provozem. Platíme také procenta z transakcí, jak je běžné u všech obchodníků," říká ředitel dopravního podniku Bohumil Bárta.

Technologicky karta umožňuje i tak zvané pružné jízdné. Jedná se o inteligentní systém, který při placení umí vyhodnotit a propočítat jízdné tak, aby cestující vždy zaplatil nejvýhodnější kombinaci jízdenek.

Česko je podle zástupců bankovních společností lídrem Evropy v bezkontaktním placení.

Infografika.Zdroj: Deník/Alexandr Vanžura„Děčín patří mezi první evropská města, kde lze platit městskou dopravu plně bezkontaktně. V podobných projektech vidíme budoucnost nejen proto, že jsou pro cestující komfortní, ale hlavně bezpečné," uvedl František Jungr ze společnosti Visa.

„První měsíc jsme měli 180 unikátních uživatelů. Měsíčně nám přibývá 17 až 23 procent nových unikátních uživatelů," přibližuje oblíbenost placení jízdného bezkontaktními kartami v autobusech Vít Horáček z dopravního podniku.

Loni si dopravní podnik pořídil nový odbavovací systém, který vyšel na přibližně sedm milionů korun. Ten umožňuje odbavovat cestující jak se starými čipovými kartami, tak i kartami krajské dopravy a platebními kartami.

Zpočátku bylo odbavení cestujících využívajících platební karty velmi pomalé. Postupem doby se jej sice podařilo výrazně zrychlit, přesto je stále pomalejší než odbavení starými čipovými kartami. Může za to bezpečnostní standard, který je u platebních karet využíván.

Čtěte také zde: Kozí dráha ani letos nevyjede