Poprvé vyrazil Jiří Nešněra do služby se svým psem ve druhé polovině prosince.

„Psovodi posílí hlídkovou činnost strážníků zejména v některých problematických lokalitách, na starosti budou mít i kontrolu v některých zahrádkářských koloniích, které jsou zejména v zimě často terčem zlodějů i z toho důvodu, že poskytují zlodějům mnoho skrýší před hlídkami. Služební pes ale přítomnost člověka bezpečně odhalí," přibližuje nasazení psovoda a psa Joseho tiskový mluvčí děčínské městské policie Tomáš Pavlík.

Pro Jiřího Nešněru to ale není první setkání se psy. Jejich chovem se zabývá téměř tři desítky let. Dlouhé roky pořádal i závody psích spřežení na Sněžníku.

„Kdysi dávno jsme měli služebního psa. To byl Jose 2, toho cvičila manželka a měl nějaké základní zkoušky. Tehdy jsem s ním chodil do služby ve Hřensku. Takže jsem si to malinko se psem prošlápl, ale opravdu jen malinko. A tohle je Jose třetí," ukazuje Jiří Nešněra na černého vlčáka.

Pes musí reagovat na přivolání, odložení a přivolání, musí zachovat klid při střelbě.

„Psa odložíte, jdete od něj padesát metrů a při následné střelbě nesmí udělat jediný pohyb. Může sledovat vás, může sledovat směr střelby, ale nesmí se zvednout," popisuje jednu ze zkoušek Nešněra.

Důležitou součástí výcviku bylo také vyhledání nebo dostihnutí pachatele.

„Zkoušelo se i to, když se pachatel při zadržení otočí a zaútočí třeba klackem. S tím Jose tedy opravdu nemá žádný problém," dodává první psovod v historii děčínské městské policie.

Kromě toho musí služební pes zvládnout například i zákroky v místnosti na kluzké podlaze nebo při hospodských rvačkách, kdy je poměrně malý prostor plný opilých lidí.

O zřízení psovoda začala děčínská městská policie uvažovat již před mnoha měsíci.

„Cesta ke zřízení psovodů byla poměrně dlouhá. Jednak jsme potřebovali zkušeného strážníka a jednak někoho, kdo má k psům a k jejich chovu vztah. Jeden z kolegů se nakonec nabídl, ale i tak jde o časově náročnou záležitost," vysvětlil ředitel děčínské městské policie Marcel Horák. Psovod musí před nástupem do služby absolvovat speciální zkoušky před komisí oddělení kynologie Policejního prezídia, zkoušku musí absolvovat i služební pes strážníků.

Psovod bude sloužit samostatně jako motorizovaná hlídka, a to zejména v odpoledních a nočních hodinách. Kvůli posile musela městská policie rozšířit i svůj vozový park. „Považujeme to za velmi účelnou investici, která povede k dalšímu posílení efektivity hlídkové služby. Vozidlo pro psovoda musí být speciálně upraveno. K tomu účelu využijeme starší služební vozidlo, které necháme upravit, a do standardní hlídkové služby jsme pořídili nové vozidlo," uvedla primátorka Marie Blažková.

Cílem na příští rok je doplnit stav strážníků ještě o jednoho psovoda tak, aby byl vytvořen dvoučlenný tým psovodů, který se bude střídat v pravidelných směnách. Městská policie proto již delší dobu inzeruje, že hledá zájemce o práci psovoda.

„Pár zájemců jsme již museli odmítnout, měli značně zkreslenou představu o této práci. Hledáme někoho, kdo má s touto prací již zkušenosti například od Policie ČR, armády či jiné městské policie. Psovoda pak čeká školení a následné přezkoušení. Věříme ale, že během příštího roku se nám vhodného uchazeče podaří najít a začlenit do služeb," dodala primátorka.