DAVIDŮV PŘÍBĚH

Když vyrážel 8. března David Hošek po ranní směně z práce, netušil, co jej za několik okamžiků čeká. A že jen díky jeho rychlému zásahu se podaří zachránit člověka. Mezi Brtníky a Mikulášovicemi totiž uviděl auto na střeše.

„Když jsem šel k autu, jen jsem si říkal, aby tam nebyli žádní mrtví. A čekání na hasiče a sanitku, to bylo nejdelších deset minut v mém životě," popisuje David, který si v úterý 23. května převzal za pomoc při vážné nehodě ocenění Gentleman silnic.

S podobnou situací se setkal poprvé v životě – a hned ho čekaly pořádné nervy. Jeden člověk byl na zadních sedačkách a ležel částí těla ven z auta, dívka byla napůl pod autem, další muž byl v příkopu v protisměru, čtvrtého zraněného pak našli v příkopu asi padesát metrů od auta.

Ivo Jahelka vystoupí v Benešově nad Ploučnicí.
KRÁTCE: Co se děje na Děčínsku? Přečtěte si stručný přehled

„Jako první jsem se snažil, aby zranění nevykrváceli. Ten pohled bych nikomu nepřál. Na místě jsem jednal v klidu. Ale celou noc jsem pak nespal," popisuje Hošek, který se první pomoci učil ve škole nebo na vojně.

Postupně zjišťoval rozsah zranění u všech lidí z auta. Kromě dívky, která ležela pod autem, ostatní zranění komunikovali.

„Nejprve jsem vytáhl pána z auta. Pak jsme se asi v šesti lidech snažili nadzvednout auto a vytáhnout dívku, která pod ním ležela. S tou jsme se snažili moc nehýbat. Vytáhl jsem z auta deky a přikryli jsme zraněné, aby neprochladli," popisuje David Hošek hektické okamžiky po nehodě. Se zraněnými se od té doby nesetkal.

Ocenění Gentleman silnic předává policie ve spolupráci s Českou pojišťovnou. „Oceněné vybíráme z nominací od lidí nebo policie," říká mluvčí České pojišťovny Kateřina Buriánková.

Dopravní situace je v Děčíně kvůli řadě uzavírek velmi komplikovaná.
FOTO: Děčín se proměnil v téměř neprůjezdné město