Poprvé v životě jsem se vydala do děčínského kulturního domu Střelnice na boxerské závody. Z pověření boxerského svazu tam pořádal Sportovní klub Městské policie Děčín Mistrovství České republiky kategorie kadetů. Do Děčína se sjeli nejlepší mladí boxeři z celé České republiky, ti si nominaci vybojovali v krajských kolech.

První věc, která mě zaujala byl asi dvanáctiletý klučina s ovázaným nosem. Se svým trenérem nakládal dres a boxerské rukavice do auta. Čekala jsem vypracovaná mužská těla, překvapily mě však děti a mladé ženy. V ringu do sebe zrovna mlátily hlava nehlava dvě dívky. Diváci jim nadšeně fandili, další překvapením bylo to, že v hledišti neseděli jen muži, ale právě i ženy.

Box jako sport nechápu, nerozumím tomu, co je na něm uspokojivého. Dle mého soudu neodchází člověk z ringu s dobrým pocit, ale s rozbitým nosem a oteklýma očima. Nechápu, jak boxeři mohou mít pocit uspokojení z toho, že někoho uhodí a způsobí mu bolest.

„Je to super podívána, pravda je, že mě při některých úderech zamrazí, ale je to sport jako každý jiný. Boxer musí mít velmi dobrý postřeh, rychlost a musí také odhadnout, co soupeř udělá,“ vysvětlila mi Zdeňka Dovhomijlová, jedna z žen, která se zájmem sledovala boxerské klání. Dodala, že k boxu ji přivedl manžel, amatérský boxer. Sama se prý do boxerského ringu ale ještě postavila. „Asi se moc bojím bolesti. Box se mi sice líbí, ale do ringu bych nešla,“ vysvětlila žena. O vhodnosti tohoto sportu pro děti prý trochu pochybuje. „Myslím, že s boxem by měly začít děti až tak okolo patnácti let. Je to velmi kontaktní sport, který se neobejde bez zranění,“ ukončila Dovhomijlová.

Její slova vyvrací ředitel děčínského Mistrovství ČR kadetů a mládeže Václav Němeček. „Box je sport při kterém je třeba dodržovat disciplínu. Je to technický sport a má přísná pravidla. Ke zranění dochází právě ve chvíli, kdy je někdo poruší,“ řekl Němeček.

V klubu při děčínské městské policii trénuje Němeček pětatřicet dětí. Boxu se v Děčíně věnují také dívky. „Pravda je, že u dívky tento sport působí trochu nepatřičně, ale o to mají dívky větší snahu se prosadit,“ uvedl Němeček.

Za děčínský klub nastoupili do ringu Marek Keleši (44 kg), Tomáš Bartoň (48 kg), David Pazdera (63 kg), Ruslan Mužafarov (+ 91 kg).