Hrají si tu malé děti, cvičí školáci. Boletické hřiště u místní základní školy je sice dost využívané, současně je ale v zanedbaném stavu. Navíc tu řádí vandalové, kteří na hřišti odhazují odpadky či čmárají po jeho zařízení.
„Snažíme se hřiště v rámci našich možností udržovat. Pracuje na tom náš školník, pomáhají i děti," říká ředitel boletické základní školy Jaroslav Hauzírek, jehož škola má hřiště na starosti. Na větší údržbu ale škola nemá v rozpočtu peníze.
„Hřiště je travnaté a jedno posekání stojí dvacet tisíc korun. Na to prostě nemáme peníze," říká ředitel.
Podle něj by hřiště potřebovalo správce, který by se o něj pravidelně staral a dohlížel na udržování pořádku.
„Každé ráno je tu nepořádek. Odpoledne je totiž hřiště otevřené veřejnosti. Pokud hřiště zavřeme, lidé sem stejně polezou přes plot," říká Hauzírek s tím, že sportovci z řad veřejnosti ho využívají minimálně, spíše si sem chodí hrát maminky s dětmi. Ty pak například doskočiště využívají ke stavbě hradů; do písku natahají kamení či klacky, proto je nutné ho před každým tělocvikem prohlédnout a uklidit, aby se tu děti při cvičení nezranily.
Hřiště sice pravidelně kontrolují městští strážníci a také asistenti prevence kriminality, jenže jejich možnosti jsou omezené.
„Na do očí bijící nešvary dohlížíme, těžko ale můžeme zakazovat dětem, aby si tu postavily hrad z písku," upozorňuje ředitel strážníků Marcel Horák.
Horák také souhlasí s Hauzírkem, že by mělo mít hřiště stálého správce.
„Nejlepší by byli dva, aby se tu střídali. Hřiště by pak mohlo být otevřené i o víkendu. Správci by dohlédli jak na pořádek, tak i na bezpečnost dětí," dodává ředitel.
Městu, jemuž hřiště patří, by se správce zamlouval.
„Projednáme to," říká náměstek primátora Pavel Sinko s tím, že na hřišti naposledy proběhla větší údržba asi před dvěma lety. Sinko si je vědom, že náročnější údržbu nemůže škola utáhnout ze svého rozpočtu, na správce by ale mohlo získat dotaci od úřadu práce. Chce proto jednat s jeho ředitelkou Marií Blažkovou, budoucí primátorkou. Otázka je, zda to bude moci ovlivnit, protože Sinko bude v novém volebním období pouze zastupitelem.
Další možností podle něj je, že by se o hřiště staral některý z asistentů prevence kriminality. Ti sice měli v Děčíně své působení v listopadu ukončit, město ale na jejich další pokračování dostane peníze.
Škola by ale byla nejraději, pokud by hřiště dostalo nový kabát.
„Líbilo by se mi víceúčelové hřiště, jako mají jiné školy v Děčíně," dodává Hauzírek.