Jak Energie pomáhá? Na vlastní oči i uši se o tom v ústeckém kostele sv. Vojtěcha přesvědčili diváci i prarodiče tříleté Leonky, která trpí dětskou mozkovou obrnou. V neděli se tu pro děvčátko z Rumburku konal benefiční koncert Yvetty Blanarovičové a dětského sboru Ústecké Bambini. Pořádal ho Nadační fond Energie pomáhá společně s firmou Centropol.

Blanarovičová zazpívala spolu se sborem koledy. Publikum potěšila Tichou nocí nebo písní Pásli ovce Valaši. Zpěvačka překvapila, když po písni z filmové pohádky Princezna ze mlejna začala parodovat rozpustilého čertíka, kterým je proslulá. Právě toho, co je ve snímku „malej, ale šikovnej“.

Místo bývalé polikliniky v Děčíně je již úřad práce.
Lékaře v poliklinice nahradily více než dvě stovky úředníků

„Děti čerta milují, ale jeho předvedením na koncertě klasiky v Praze jsem zaskočila černošského dirigenta. Snad si o mně myslel, že jsem se zbláznila,“ smála se herečka. Sbor Ústecké Bambini také nezůstal stranou. Pásmo vánočních písní diváci odměnili potleskem ve stoje.

Blanarovičovou dojalo, když měla na ruce Leonku. Dívka se narodila předčasně a vážila 550 gramů. Výtěžek ze vstupného půjde na její léčbu. Benefici zorganizovala Lenka Graf.

„Pro nás je důležité, že má náš umělecký projekt jasný charitativní podtext. Má pomoci někomu, kdo se bez pomoci druhých neobejde,“ zdůraznila Graf, sopranistka a zakladatelka fondu Energie pomáhá.

Podle ní babička a děda Leonky dělají, co mohou, ale bez finanční pomoci se neobejdou. „S babičkou dívky jsme v kontaktu. Budeme vývoj dívky sledovat a těšit se z úspěchů, které na své složité cestě bude mít. Chceme se podílet na nákladech léčby v Lázních Klimkovice, kde mohou malé pomoci,“ uvedl Aleš Pospíšil z Centropolu.

V kostele sv. Vojtěcha šlo v pořadí o druhé vystoupení určené na podporu nemocné holčičky. Třetí a zároveň poslední proběhne 23. prosince na Lidickém náměstí v Ústí. Na něm proběhne i slavnostní předání šeku.

Vánoční trhy na Děčínském zámku.
FOTO: Děčínský zámek provoněl svařák