Plch zahradní, rys ostrovid nebo čáp černý. Dřevěné modely těchto a dalších ohrožených druhů zvířat vznikají tento týden pod rukama umělců v areálu Správy národního parku České Švýcarsko.

Na dílech, která berou dech, pracuje celkem pět profesionálních sochařů s mnohaletou praxí.

„Každá pila je osazená jinými řeznými částmi a nástroji. Nebýt těchto nástrojů, tak nedokážeme řezat tak rychle a některé sochy zvířat tak precizně do detailů,“ prozradil Martin Bořuta, který vyřezává sochu rysa ostrovida.

Celkem umělci rozpracovali šest soch. Vzniknout by jich mělo až osm, vzhledem k nepříznivému počasí ale jejich výsledný počet zatím není známý.

PRVNÍ DŘEVOSOCHÁNÍ

Dřevosochařské sympozium je finální součástí dvouletého projektu národního parku s názvem Návrat divočiny do Českého Švýcarska. V rámci akce jako osvětu správa parku pořádala desítky výstav, besed a exkurzí o přírodě Českého Švýcarska. Dřevosochání přímo v areálu správy parku se navíc koná vůbec poprvé.

„Tím jsme lidem chtěli přiblížit, že v národním parku žije spousta ohrožených druhů zvířat a právě během sympozia vznikají modely některých z nich,“ řekla projektová manažerka obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko Jarmila Judová s tím, že většina hotových soch zvířat pak ozdobí areál správy parku. V Krásné Lípě ale zůstanou všechny sochy.

KMENY JSOU Z PARKU

Kmeny stromů, ze kterých dřevění živočichové vznikají, pochází přímo z národního parku. Mezi nimi jsou například kmeny dubu červeného, které jsou typické načervenalou barvou.

„Jsou to pokácené nepůvodní stromy, které se kácejí, aby se les vrátil do původního stavu,“ vysvětluje Jarmila Judová. „I když zahynou, dávají vzniknout něčemu zajímavému.“

V sobotu 16. září akce vyvrcholí setkáním dětí z Českého a Saského Švýcarska. Přijít si prohlédnout hotová díla ale může kdokoli.

„Děti se podívají na výsledné práce a samy si budou moci něco vyřezat pod dohledem řezbáře,“ doplnila Judová.
Kromě dřevěných soch si v areálu správy parku návštěvníci mohou prohlédnout například broukoviště, do budoucna správa počítá s celkovou úpravou zahrady a doplněním dalších zajímavých prvků.