Floristická Děčínská kotva se těší velké prestiži.

„Jedná se o nejvyšší oborovou soutěž Mistrovství floristů České republiky. Jednou za čtyři roky je soutěž nominační a vychází z ní zástupce České republiky vyslaný na Evropský pohár," uvedl ředitel Střední školy zahradnické a zemědělské A. E. Komerse Libor Kunte. Právě děčínská škola z Libverdy je hlavním organizátorem tradiční soutěže.

Do Děčína se v květnu pravidelně sjíždějí desítky floristů v juniorské i seniorské kategorii. Soutěž tradičně podporuje i město Děčín. Z letošního rozpočtu na ni ve formě dotace vyčlenilo 200 tisíc korun.

Letos si pro ně pořadatelé připravili téma Království květin a Karel IV. Tomu pořadatelé přisoudili přízvisko otec vlasti, řemesel, obchodu a zahradnictví.

Letošní roční začne dnes v 10 hodin v obchodním centru Pivovar v Děčíně. O půl hodiny později se rozběhne již první soutěžní disciplína. Soutěžící, jejichž výkony bude hodnotit jury, budou mít přesně dvě hodiny na to, aby vytvořili aranžmá ve tvaru kříže. Zadání souvisí s odkazem na zbožnost Karla IV. a jeho aktivity na duchovním poli. Ten spolu se svým otcem Janem zahájil stavbu pražské katedrály, zároveň se také zasadil o povýšení pražského biskupství na arcibiskupství. Vyhlášený byl také sběratelstvím svatých ostatků.

Na odpoledne jsou pak připravené dvě disciplíny. Nejprve tajná disciplína s Překvapení pro Karla IV., následně pak budou špičkoví floristé vytvářet Šperk pro budoucí královnu, tedy svatební dekoraci do vlasů. Ta by měla odrážet určitou charakteristiku některé z Karlových žen. Na čtvrteční dopoledne se Děčínská kotva přesune do jižních zámeckých zahrad, kde budou soutěžící tvořit květinovou kompozici ve tvaru rohu hojnosti. Ten má vyobrazovat kterékoliv řemeslo z dob Karla IV.

Kromě práce ale čeká na účastníky a hodnotitele i zábava a oddech v podobě galavečeru, na kterém budou v Pivovaru vyhlášeni letošní vítězové jednotlivých kategorií. Hlavním hostem galavečera bude Eva Pilarová. Ještě před galavečerem je naplánováno v pivovarském sále ohlédnutí za floristickým Europa Cupem 2016.

Se soutěžními pracemi se budou moci seznámit také návštěvníci děčínských městských slavností, které začínají tento víkend. Od pátku do neděle si je bude možné prohlédnout v jižních zámeckých zahradách a také v obchodním centru Pivovar. Každý den bude výstava přístupná od 9 do 20 hodin.