Více než tisícovka žen z celkového počtu 8892 uchazečů i zaměstnání evidovaných děčínským úřadem práce, uvádí, že pečují o dítě do patnácti let. To, zda kvůli tomu nechtějí pracovat či nemohou práci sehnat, není zřejmé.

„Takové statistiky si nevedeme, ženy z toho, že nechtějí pracovat, ani nepodezříváme,“ řekl analytik děčínského úřadu práce Vlastimil Fiala.

Mnohé ženy pracují, ač ještě pobírají mateřské příspěvky. Jednou z nich byla i Šárka Pešková z Krásné Lípy. Se dvěma malými dětmi zůstala sama, manžel rodinu opustil.

„Nic jiného mi nezbývalo, využila jsem možnosti přivydělat si k mateřské,“ řekla Pešková. Dnes už jsou mladšímu ze synů čtyři roky, a tak pracuje na plný úvazek. „Přišla jsem o přídavky na děti, přesáhla jsem minimum o pýr korun. Kdybych nebydlela u rodičů v domku, nevím, jak bych děti a sebe uživila,“ poznamenala. Dětem se může věnovat, pracuje v neziskové organizaci, pracovní dobu může uzpůsobit podle své potřeby.

Některé firmy ženy s dětmi podporují. Třeba Alcan Děčín matkám, jež jsou na rodičovské dovolené, umožňuje ve firmě pracovat na zkrácený úvazek.

„Loni takto pracovaly tři ženy, letos dvě, chodí podle potřeby jednou nebo dvakrát v týdnu, jedna z nich si bere práci domů,“ uvedla Martina Pavlíčková, vedoucí personálního oddělení .

Celkem ve firmě pracuje sto žen. O matky s dětmi se stará i fungující odborová organizace. „Velmi výhodné jsou příspěvky na letní tábory, třeba desetidenní zahraniční tábor vyjde rodiče na dva tisíce korun, sama jsem toho využila,“ uvedla pracovnice firmy Jana Barborová.

Na matky na mateřské či rodičovské nezapomíná ani děčínská radnice.

„Mají možnost využívat kurzy e-learningového vzdělávání. Mají vzdálený přístup na stránky magistrátu a mohou si ve spolupráci s personálním oddělením doplňovat a zvyšovat kvalifikaci, seznamovat se s procesními změnami atd., aby byly neustále v obraze a v kondici,“ uvedla mluvčí děčínského magistrátu Barbora Vechová. Doplnila, že návrat do pracovního procesu je pak pro ženy mnohem snazší.

Nespornou výhodou pro už pracující matky je pružná pracovní doba, která jim umožňuje uzpůsobit si z větší části pracovní dobu dle jejich potřeb.
„Musí však dodržet pravidla, která jsou pevně stanovena,“ upozornila Vechová. Jistou možností je na děčínském magistrátu je i využití zkrácené pracovní doby, kdy na jedno pracovní místo lze přijmout dvě maminky na poloviční úvazek.

Na tři pracovní dny v kalendářním roce všem osamělým zaměstnancům, tedy ženám i mužům, pečujícím alespoň o jedno dítě do věku patnácti let poskytuje Skupina ČEZ tři dny pracovního volna s náhradou mzdy. Jak je využijí, firma nezjišťuje.

„Zpravidla se tak stává po vyčerpání řádné dovolené zaměstnance a po dohodě se zaměstnavatelem. Jedinou podmínkou pro zaměstnance je přitom to, že jeho pracovní poměr vůči zaměstnavateli trvá nebo má trvat v kalendářním roce alespoň tři měsíce,“ uvedl mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy Ota Schnepp.