Jana si moc přála, aby mohla na pokoji v ústavu bydlet sama. Protože ale měla nízký důchod musela si najít práci a zajistit si tak příjem pro zaplacení jednolůžkového pokoje.

V hledání vhodné práce Janě pomohla Agentura Pondělí, která ji našla práci v restauraci Metro v Rumburku, kde uklízí. Nyní je Jana velmi ráda za to, že tři dny v týdnu, kdy pracuje, odjíždí z Krásné Lípy do Rumburku a dělá smysluplnou činnost, která ji baví.

Agentura Pondělí navíc do budoucna počítá s tím, že podpoří další klienty ÚSP Palmovka ve snaze najít si vhodné zaměstnání na otevřeném trhu práce.

„Podporované zaměstnávání je služba, která pomáhá lidem se zdravotním či sociálním znevýhodněním najít a udržet si zaměstnání na otevřeném trhu práce v běžném pracovním prostředí. Agentura Pondělí jí ve Šluknovském regionu nabízí od roku 2001,“ vysvětlila pracovnice agentury Kamila Šmídová. Dodala, že v minulosti tak s pomocí agentury již našli práci i další jejich klienti, například Pavla ve firmě Eurometalgroup v Krásné Lípě či Tomáš ve firmě Horák s.r.o. Varnsdorf.

Zaměstnat lidi s postižením se ale nebojí třeba ani školní jídelna Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy ve Varnsdorfu, která už dala druhou šanci lidem s postižením.

„Zkusit si práci pomocného kuchaře v kuchyni při přípravě obědů již mohli dva klienti Agentury Pondělí,“ upřesnila Kamila Šmídová.
Prvním byl mladý muž trpící schizofrenií, který byl kuchařem vyučen, nicméně s jeho zdravotními problémy ho v jiné kuchyni nechtěli přijmout. I přes veškerou snahu všech se tento pracovní pokus nepodařil. Ze zdravotních důvodů musel být pracovní poměr po pár týdnech ukončen.

První „neúspěch“ pracovníky školy ovšem neodradil a dnes je na pracovním místě nový pomocný kuchař, jiný mladý muž, který bydlí v Ústavu sociální péče v Brtníkách a právě ve Varnsdorfu se vyučil.

„Je jistě na místě ocenit vstřícnost a ochotu vedení školy při zaměstnávání lidí se zdravotním postižením. To, že zaměstnání člověka se zdravotním postižením může být přínosné i pro zaměstnavatele, dokazují zkušenosti firem, které toto rozhodnutí již v minulosti učinily,” podotkla Kamila Šmídová.

Upozornila především na to, že ocenění snahy o sociálně zodpovědné chování firem má za svůj cíl i soutěž Zaměstnavatel roku – Stejná šance a že v krajském kole této soutěže minulý týden zvítězila rumburská firma Schäfer a Sýkora, která zaměstnává klienta Agentury Pondělí Vaška již od roku 2003.

“Vašek byl ve firmě týden na bezplatné praxi. Dokázal, že je pracovitý a velmi se snaží dodržet všechny pokyny zaměstnavatele,“ uvedla Kamila Šmídová. Pochvalovala si i způsob jeho přijetí vedením firmy i kolegy na pracovišti, které bylo velmi přirozené, bez předsudků. „Pan Vašek je dnes jiný, sebevědomý mladý muž, s mnoho novými zážitky, které by v ústavu, kde bydlí, nezažil,“ zdůraznila.

Zajímavý je i poznatek Vaškových kolegů, neboť i Vašek je naučil nové dovednosti, například to, jak se chovat ke člověku s postižením, jak mluvit se člověkem, který komunikuje jiným způsobem než je běžné. Přínosem pro kolegy je i Vaškův optimistický pohled na svět. Tím vším i Vašek firmu obohatil.

„Zcela jistě došlo ke změně klimatu ve firmě, kdy prvotní nedůvěru vystřídalo pochopení a zjištění, že jsou důležité i jiné hodnoty v životě. Navíc jsem získali i zajímavé podněty ve vztahu k nedotažené legislativě takového zaměstnávání,“ řekl jeden z majitelů firmy Karel Schäfer.