Máte zkušenosti jako montážní dělník, svářeč nebo slévač? Pokud jste ve svém oboru šikovní, pak pravděpodobně nemáte nejmenší problém sehnat zaměstnání. Právě o tyto profese je totiž na Děčínsku největší zájem, v okrese se pro ně najde více než 170 volných pracovních míst.

Karta na trhu práce se za posledních několik let obrátila. Nouze o práci dnes už není, naopak ze strany zaměstnavatelů to ale bývá mnohdy problém. O dobré zaměstnance jsou doslova tahanice. Nejvíce firmy na Děčínsku hledají montážní dělníky výrobků a zařízení, v okrese je pro ně kolem 90 volných míst. Pomyslnou druhou příčku obsazují svářeči, slévači a příbuzní pracovníci s více než 80 volnými pozicemi.

Jednou z největších firem na Děčínsku, která taková pracovní místa nabízí, je Chart Ferox v Děčíně. Přibližně polovinu z 600 zaměstnanců tvoří dělníci, drtivá většina z nich jsou právě svářeči, kteří jsou v Děčíně nejžádanější.

Dittrichova hrobka v Krásné Lípě.
Dittrichova hrobka už není státu, spolek Omnium se může pustit do její záchrany

„Protože jsou to odborné profese, tak jsou nedostatkové stále. Potíž je se sháněním dělníků, ale i vysokoškolsky vzdělaných lidí, protože absolventů technických profesí vysokých škol je také poměrně málo nebo je po nich velká poptávka. Ale získáváme je, protože se je snažíme motivovat zejména tím, že jim umožňujeme další rozvoj a nabízíme jim plat nad úrovní průměru,“ uvedl člen představenstva firmy Chart Ferox Zdeněk Machala.

I vedení firmy ale vyžaduje od svých zaměstnanců určitý nadstandard. „To znamená, že nevezmeme každého,“ dodal Machala.

Montážní dělníci výrobků a zařízení obsazují první příčku nejen na Děčínsku, ale i v kraji, ba i v celé republice. Úřady práce v Ústeckém kraji pro ně nabízejí téměř 1300 volných míst, republikově je to přes 27 tisíc nabídek.

Jedním z problémů Bynova je parkování. Ilustrační foto.
Architekti představí lidem nový Bynov

Mezi další žádané profese v okresu patří také pomocní pracovníci ve výrobě, kterým prostřednictvím úřadů práce v Děčíně, Rumburku a Varnsdorfu nabízejí firmy stejně jako svářečům a slévačům přes 80 volných pozic. Neméně žádanými jsou i kováři, nástrojaři a podobní pracovníci s více než 60 pozicemi a řidiči nákladních aut a autobusů s téměř 60 pozicemi.

Nouze je především ve Šluknovském výběžku také o středoškolské učitele. Volných pozic tu oba úřady práce nabízejí přibližně čtyři desítky. Sehnat se je ale často nedaří ani v Děčíně. S tím má zkušenosti také Střední škola řemesel a služeb v Ruské ulici.

„Sehnat nového učitele angličtiny případně chemie nebo matematiky tu začíná být opravdu velký problém,“ řekl ředitel školy Tomáš Daněk.

Šanci získat poměrně snadno práci mají na Děčínsku i prodavači, kuchaři, servírky a číšníci, pracovníci v těžbě a stavebnictví, lékaři, zdravotní sestry, opraváři nebo uklízečky.

Skalní most Bastei v Saském Švýcarsku.
FOTO: Zážitkové výlety představí to NEJ z Českosaského Švýcarska