Filmoví fanoušci se mohou i letos v Děčíně těšit na již tradiční letní kino, které před několika lety nahradilo putovní kinematograf. Během měsíčního promítání od poloviny července do poloviny srpna uvidí diváci v děčínském letním kině řadu špičkových filmů. Na programu jsou i filmy uvedené v den české premiéry. Chybět nebude ani záznam divadelního představení.

Jaké bude letošní letní kino přibližuje vedoucí kina Sněžník Martin Pošta.

Jaké novinky chystáte pro letošní rok?
Letos se bude oproti loňsku promítat pouze na jednom místě. A to z toho důvodu, že nám lidé v loňském roce velmi dobře hodnotili promítání na fotbalovém stadionu na Starém Městě. Je tam velmi dobré zázemí, zároveň je to 
v centru města a dobře se tam parkuje. Věřím také, že tam večerní projekce nebudou nikoho rušit. Ale hlavně je tam krytá tribuna, takže se dá hrát i za deště. V kině Sněžník totiž bude probíhat rekonstrukce stropu a nebude možné zde dělat v případě nepříznivého počasí náhradní projekce.

Takže promítání na děčínském zámku definitivně padlo?
Chtěli jsme variantu, že bychom se na chvíli přesouvali na zámek, jako to bylo
v loňském roce. Ale demontáž, příjezd technika, převoz celého zařízení a znovu vše postavit by celou věc tak prodražilo, že jsme se rozhodli zůstat na jednom místě. A z výše popsaných důvodů jsme vybrali fotbalový stadion.

Načal jste finanční stránku letního kina. Jaké budou náklady na jeho měsíční provoz?
Získali jsme dotaci od města. Na financování se také podílí sponzoři, kterým moc děkujeme. A je plno místních firem, které pomáhají například svými službami.  Celkově se rozpočet letního kina pohybuje kolem 300 tisíc korun.

Takže aby se letní kino zaplatilo, mělo by přijít kolem tří tisíc diváků.
Loni jsme se tak pohybovali. Doufáme, že přijde více lidí než loni, protože už by to mohli znát. Navíc naše letní kino je poměrně unikátní. Mít letní kino, které digitální technologií může hrát filmy v den jejich premiéry, není příliš obvyklé, takových kin je v celé republice jen pár. Některé filmy pak hrajeme třeba jen den po jejich premiéře v Česku.

Na jaké premiérové filmy se tedy fanoušci mohou těšit?
Den premiéry nebo promítání velmi blízké premiéře se týká filmu Úsvit planety opic. Dále filmu Zejtra napořád, velmi pěkná komedie. Díra 
u Hanušovic, to je zase první film Miroslava Krobota, který točil jako režisér. Takže kdo má rád Dejvické divadlo nebo seriál Čtvrtá hvězda, tak ten si přijde na své.

Kromě nejnovějších filmů se ale v letním kině objeví i některé starší filmy.
Ano, to se týká například Pulp Fiction, to bude podle mě velmi zajímavé. Jedná se o digitalizovanou verzi, která film vrátila po dvaceti letech znovu do kin.

Jaký film bude pro vás největším lákadlem?
To je hrozně těžké, protože já si myslím, že je tam jedna lahůdka za druhou. Něžné vlny, pěkná a milá komedie. Grandhotel Budapešť byl natáčen částečně nedaleko Děčína ve Hřensku v pískovcových skalách. Podobné je to 
u nové pohádky otce a syna Svěrákových Tři bratři, kteří byli natáčeni i na Sněžníku.  Vlk z Wall Street se skvělým Leonardem  DiCapriem, Památkáři, Rivalové z atraktivního prostředí formule. Těžko se mi hledá jeden dva filmy, které by bylo možné vypíchnout.

Na programu letního kina jsou také Tři mušketýři…
To je zajímavý projekt, 
o kterém bych se rád zmínil. Tři mušketýři je představení odehrané v Plzni v rámci Evropského města kultury. Představení se odehraje jako open air před katedrálou svatého Bartoloměje 19. července s tím, že nemůže být podle mě lepšího herce na kardinála Richelieu než je pan Přeučil. Chtěli jsme hrát toto představení v přímém přenosu. 
V Plzni ale začínají již ve 20 hodin a to nebude dostatečná tma pro promítání. Takže jej uvedeme o čtyři dny později ze záznamu. Věřím, že to bude velmi zajímavý zážitek z českého divadla. Ještě je možné, že se na počátku srpna mírně změní program. Rádi bychom totiž hráli nové Monty  Pythony. Ti budou hrát své představení v Londýně také od osmi hodin, ale na počátku srpna by měl být k dispozici oficiální záznam, který bychom rádi promítli.

V loňském roce jste zkoušeli svážet diváky autobusy, ale příliš se neosvědčily. Jak to bude letos?
My jsme je zrušili již loni během promítání na stadionu, protože s nimi jezdilo velmi málo lidí. Aby jel autobus pro pět lidí, to nemá smysl.

Při posledním letním kině bylo lákadlem rozměrné plátno. Bude to letos také tak?
Ano, stejně jako loni budeme mít dvanáctimetrové plátno, což je v letních kinech něco neskutečného. Obzvlášť
u mobilních letních kin.

Připravit tak nabitý program
a zajistit techniku je práce asi na dlouho dobu. Kdy jste začali se zajišťováním letošního letního kina?
To je práce na několik měsíců. Chystat letní kino jsme začali někdy v únoru, kdy se rozhodovalo o tom, zda letňák bude či ne. Následovalo přemlouvání distributorů. Já jsem rád, že se nám podařilo vyjednat zajímavé tituly 
a vstupné. Diváci v našem letním kině uvidí premiéry za ceny, které by jinde neměli.

Největší lákadla letního kina v Děčíně
17. července – Úsvit planety opic (den premiéry)
22. července – Grandhotel Budapešť
23. července – Tři mušketýři – záznam divadelního představení z Plzně
25. července – Pulp Fiction: Historky z podsvětí – obnovená premiéra po dvaceti letech v digitální podobě
26. července – Vlk z Wall Street
27. července – Památkáři
30. července – Babovřesky 2
2. srpna – Rivalové
24. července a 5. srpna – Díra u Hanušovic
7. srpna – Kouzlo měsíčního svitu – Woody Allen
14. srpna – Tři bratři
15. srpna – Expendables: Postradatelní 3
Všechna představení začínají ve 21:30 hodin, vstupné od 80 do 120 korun