Jednadvacetiletý Filip Ušák z Benešova nad Ploučnicí je studentem práv a politologie Masarykovy univerzity v Brně. Zajímá se o politiku a na sociální síti Facebook založil skupinu V Ústeckém kraji nechceme kmotry.

Založil jste facebookovou skupinu „V Ústeckém kraji nechceme kmotry“, co Vás k tomu vedlo?
Byla to především ohromná deziluze a naštvání z politiky jako takové. Ústecký kraj se stává symbolem politické špíny a korupce a já jsem cítil potřebu nějakým způsobem vyjádřit svůj názor a nesouhlas. Tuto skupinu jsem založil ve středu a za dva dny se do ní připojilo 90 lidí, ať už představitelů veřejného života nebo normálních lidí. Problémy politiky v Ústeckém kraji nesouvisí s tím, jaké máte politické názory. Je to o odmítnutí současného pojetí politiky v kraji jako takové.

Vy sám jste spíše levicově, nebo pravicově zaměřený?
Ono je to škatulkování na levici nebo pravici v dnešní době zprofanované obdobím totality a i politikou současných stran, které často nejsou levicové nebo pravicové, byť se tak třeba tváří. Já osobně jsem obdivovatel skandinávského modelu, založeného na nulové korupci, vysoké politické kultuře, roli občanské společnosti, úctě k právu a férovém sociálním systému přerozdělování. Čili z této logiky vnímání bych řekl, že jsem levicový volič, nicméně to říkám s tím velkým ale, zdůrazňujícím tu nepřesnost výkladu pojmu levice.

Takže by se logicky nabízela sociální demokracie…?
Ano, v normálních zemích by se nabízela. Ale s českou sociální demokracií mám velký problém a oklikou se vracíme zpět k těm kmotrům, kteří jsou příčinou toho všeho. Nemůžete stavět kvalitní dům na špatných základech. Tím myslím populistický program i naprosto šílenou kandidátku, kterou nám v kraji obě velké strany nabízejí.

S tím se ale dá něco dělat, dá se kroužkovat nebo volit malé nové strany?
Nové strany mají tu výhodu, že se mohou vymezovat, že za sebou nemají politické skandály a nejsou ušpiněné od vládnutí. Je na místě se však ptát, jestli by byly lepší a jestli to, co říkají, myslí vážně. Navíc jsou často reprezentovány postavami, které nejsou zase tak nové.

Koho budete tedy volit a jak použijete své preferenční hlasy?
Tak teď jste mě zaskočila. Rozhodnu se asi až v posledním týdnu a můj hlas bude spíše volbou menšího zla.