„Aby se speciálně vycvičený pes mohl stát atestovaným a předurčeným tak pro zásahy při mimořádných událostech v ČR, museli splnit obtížnou denní a noční část,“ informovala krajská mluvčí hasičů Lucie Hložková. Denní část se skládala z prohledání dvou prostorů. Noční část tvořil jeden prostor, v něm bylo určeno místo, kudy pes vstupuje do sutiny.

Úspěšným získáním atestu se může pochlubit profesionální hasič - kynolog Pavel Málek z Libereckého kraje s tříletou fenkou německého krátkosrstého ohaře.Zdroj: HZS Libereckého kraje

Pes v této části pracuje samostatně bez vizuálního kontaktu se psovodem. Podle Hložkové bylo účelem přezkoušení zjistit schopnosti psa samostatně pracovat a označit zavalené osoby. „Přezkušuje se samostatnost, ovladatelnost, značení, a to vše pod psychickým a fyzickým tlakem,“ uvedla mluvčí. Úspěšným získáním atestu se může pochlubit profesionální hasič - kynolog Pavel Málek z Libereckého kraje s tříletou fenkou německého krátkosrstého ohaře jménem Yetty ze Schwarzenberských strání, která předvedla bezchybnou práci jak přes den, tak v noci.